Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Po COA 2019 a 9 th Double Cavy Show v Lysé nad Labem 2019, dostala naše morčátka ocenění nejvyšší i na 7 th Winter Double Cavy Show 2020 v Toulcově dvoře. Květen 2020 velká radost! Úspěchy na virtuální výstavě morčat na Ukrajině - viz kapitola Výstavy!

Domů Morče divoké - odchovy 2018 6. 2. 2018 VRH CA A1 CAVIA APEREA 1 + CAVIA APEREA 2
6. 2. 2018 VRH CA A1  DIVOKÁ CAVIA APEREA 2 + DIVOKÝ CAVIA APEREA 1
Jak jsem již psala v Novinkách, neodolala jsem a do chovu nám přibyla rarita - morče divoké (Cavia aperea). Sameček a dvě samičky. Přicestovali v krabici koncem loňského roku a hned po jejím otevření udělal sameček čest svému jménu. Bleskurychle vyskočil do výšky a zmizel za sušičku. Naštěstí bylo s touto variantou tak trochu počítáno a nevyběhl někde v prostoru, kde bychom ho již asi nikdy nechytili. Takto nám pouze trochu vymetl v nepřístupném místě pavouky, ale poměrně snadno jsme ho opět chytili a vrátili zpět k samičkám, tentokrát již do jeho nového domova, boxu, uzavřeného mřížkou. Pochopila jsem, že divočáky nelze chovat téměř "navolno" jako ostatní morčata, ale musí být řádně zajištěni.
Nejprve to byli pěkní plašani, ale pozvolna si začali zvykat, vyhlížet nás a panáčkovat - samozřejmě kvůli očekávaným lahůdkám. Překvapilo mě, že jsou čistotní, záchod si udělali v rohu, bobečky vrší do pyramidy. Ovšem zpočátku byl box prakticky neprůhledný, a to i okamžitě po vyčištění, jedna ze samic zřejmě stříkala moč na samečka a všude kolem. Takto morčecí samičky dávají samci najevo, aby jim dal pokoj, že nemají chuť, aby je nakrýval, že k tomu není správná doba. Takto se předvedli i ve chvíli, kdy tu ČT natáčela pořad o našich nahatých morčatech. Pana režiséra ale zajímala i tato "pramorčata", tak jen doufám, že se ten téměř neprůhledný box neobjeví ve vysílání. Samičce bylo úplně šuma fuk, že se to nehodí a počínala si jako při hašení požáru. Ostatně i další naše morčátka se v tomto směru při natáčení pěkně předváděla, manžel se musel jít během natáčení převlékat. Pořad Chcete mě se zatím ještě nevysílal, ale opravdu jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Manžel kupříkladu měl na sobě na začátku natáčení džíny světlé, ovšem když ho morčátko, které držel na klíně, pěkně promočilo, převékl se do tmavých.
No ale zpět k velkému překvapení, které nám starší ze samiček nachystala. Ze svého starého domova přijela již nakrytá, no a protože na ní nic nebylo vidět, porod jsme neočekávali. Jen jednoho rána byla v boxu dvě morčátka navíc. Dokonalé kopie těch velkých, krásní, okatí tvorečkové. Trochu mi připomínají horské sviště, obzvláště kyž panáčkují, někdy veverku bez ocásku. Každopádně máme první odchov morčete divokého, kluka a holčičku :).

Malí divočáci s maminkou, foto únor 2018

Mláďata - vpravo samička Angie (tmavší), vlevo sameček Amaru , foto únor 2018
(Zajímavé je, že morčátka divoká dělají bobečky vzorně do rohu - tyto zde patří jejich mamince :))

23. 3. 2018 se mi malou Angie podařilo vyfotografobat na podložce. Už si na mě trochu zvykla, ale pořád jsou to velice plachá, divoká morčáka. Ale nekoušou. Již jsou zvědaví, čekají, co jim nesu, vypadají spokojeně, jen chytání nemají ráda. Ale je to úžasné obohacení - možnost je pozorovat, na vlastní oči vidět "pramorče", ze kterého vzniklo domestikované morče domácí.

 

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes44
mod_vvisit_counterVčera391
mod_vvisit_counterTento týden1060
mod_vvisit_counterMinulý týden3072
mod_vvisit_counterTento měsíc16510
mod_vvisit_counterMinulý měsíc21069
mod_vvisit_counterVše1438641

Online (20 minutes ago): 7
Vaše IP: 18.208.132.33
,
Dnes: Kvě 28, 2020

Copyright 2009 by MaraXa