Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Září 2019 - ještě několik volných skinny miminek - viz kapitola Odchovy skinny 2019
Domů
Odchovy 2012


21. 5. 2012 VRH M8  FATIMA SKINNY VELVET + EBONIT SKINNY VELVET
Poté, co jsem popsala dnešní dramatické dění kolem Fatimy, celý článek se někam ztratil - a stránky se musely opravovat. Ještěže máme v rodině odborníka - alespoň vím, že vše je zazálohováno a přišla jsem pouze o dnešní článek. Vše tedy doplním později.
22. 5. 2012
Tak se Fatima včera postarala o pořádný rozruch. Byla již dlouho připuštěná s Ebonitem, a i když jsem viděla, že ji nakrývá, nezabřezla. Myslela jsem, že budou rodit přibližně ve stejném termínu s Celine, ale stále jsem si vlastně nebyla jistá, zda Fatima je či není březí. V posledních dnech jsem o tom již nepochybovala, ale vůbec jsem netušila, kdy to bude. Naposledy jsem ji kontrolovala 21. 5. dopoledne, ale měla pouze zájem o to, co dostane k jídlu. Odpoledne potom jsme nebyli doma. Po návratu jsem se na ni zběžně podívala - a něco mě vrátilo zpátky. Fatima měla na boku obrovskou, nepřirozenou bouli, na pohmat zcela tvrdou. když jsem si ji chtěla víc osahat, začala přede mnou utíkat. no a po chvilce jsem viděla, že tlačí. Nevím, zda porod začal právě v tuto chvíli, nebo již tlačila před naším příchodem, každopádně to bylo velice dramatické. Fatima je již zkušená několikanásobná matka, silná, zdravá samička. Snažila se ze všech sil - nohy napínala dozadu, převalovala se na bok, jednu chvíli dokonce ležela na zádech a úporně se snažila srovnat mládě a dostat ho do porodních cest. Bylo vidět, že je zřejmě obrovské a že leží napříč.

Mládě leželo v břiše napříč, foto 21. 5. 2012
(Nezachytila jsem největší vyboulení, nefotografovala jsem již, protože jsem se Fatimě snažila pomoci).
Trvalo to všechno již dlouho.. Mládě bylo tvrdé, připadalo mi, že nežije. Pomalu jsem začala být zoufalá - největší hrozba chovatelů, císařský řez, byla nadosah. Fatima úporně tlačila a tlačila, šlo o čas. Snažila jsem se jí břicho masírovat a mládě vtlačit do porodních cest, ale nešlo to - a já jsem měla obavu, abych jí nějak neublížila.
Zvedla jsem tedy telefon a vytočila číslo na veterinární kliniku Na Hůrce. Vylíčila jsem situaci - no a bylo mi sděleno, že máme hned přijet, zaklepat, vezmou nás akutně, nejspíš bude nutné provést císařský řez. Ach jo, vím, co znamená císařský řez, velké procento samiček ho nezvládne.. A zrovna krásná Fatima, která nikdy neměla zdravotní problémy.. Chtělo se mi brečet. A Fatima znovu bezúspěšně tlačila.. Již i hůře dýchala...
Dala jsem ji do přepravky. Potom jsem si to ale rozmyslela, připadalo mi, že by tam byla moc stísněná, a přendala jsem ji do jednoho z boxíků, do kterých odkládáme morčátka při čištění.
Ještě jsem se vrátila a pokryla ji hrstí sena, aby měla větší pocit jistoty. Přidala jsem okurku, ale ničeho si nevšímala, opět úporně tlačila.
V autě to házelo, prosila jsem manžela, aby jel šetrněji, že Fatima v boxu "lítá" ze strany na stranu.
Dojeli jsme na kliniku. Zaklepala jsem na dveře a sestra ode mě převzala Fatimu i s boxíkem a zavřela dveře. Nastalo čekání. Minuty se vlekly. Tak už ji možná operují...
Z ordinace vyšel pejsek, paní si odnesla kočičku po operaci, další pes šel dovnitř..
No a potom se otevřely dveře a šla ke mně MVDr. Sekyrová - bez Fatimy. Asi je po operaci.. Paní doktorka ale říká, že mládě je již venku, že vyšlo samo, že nemusela operovat! Abych se šla podívat!
"Je asi mrtvé, že?" ptám se. "Není, zdá se, že je v pořádku." Vůbec se mi tomu nechce věřit! Ale to již vidím Fatimu, jak okusuje seno v našem boxíku - a za ní se "batolí" obrovské mládě. To je neskutečné. No a paní doktorka vypráví, že sice píchla Fatimě oxytocin a nějaké podpůrné injekce, ale že mládě vpodstatě vyšlo samo - ovšem zadečkem napřed. Paní doktorka vše obstarala a podvázala pupeční šňůru. Obě jsme se radovaly, že to takhle báječně dopadlo. Evidentně byla ráda, že nemusela  operovat, protože císařský řez je vážný zákrok s nejistým výsledkem. Říkala, že Fatima by mládě doma určitě sama nevytlačila, že jí ale povzbudil ten "adrenalin", ta divoká jízda autem. Prostě to drncání pomohlo Fatimě mládě srovnat do porodních cest - a rychle ho porodit. Nebylo vůbec přidušené. Je to nádherný sameček, jedináček, váží 133 g!
Na fotografiích se můžete radovat spolu s námi:
 
Jedeme domů!! Miminko se narodilo ve veterinární ordinaci. Foto 21. 5. 2012

Fatima s chlapečkem (133 g). Foto 21. 5. 2012

Miminka si Fatima hledí. Foto 21. 5. 2012

Tak honem zpátky do boxu, potřebují si oba odpočinout a zvyknout si na sebe.
Tentokrát má vše dobrý konec.

Moonwalker, černý sameček, foto červen 2012
 
12. 5. 2012  VRH L8  XANDA SKINNY VELVET + VAMOS Z DOBRÉ VODY
Když jsem včera viděla u dcery Xandu, bylo mi jasné, že miminka budou na světě již každou chvíli. Jen jsem se při velikosti jejího břicha obávala, že jich bude moc. Dnes mi dcera volala, že jsou již na světě - a že jsou tři. Ovšem pěkní cvalíci. Jen bohužel Vamos na miminka přenesl svůl "drátěnka gen", tak máme poněkud osrstěný vrh.

Xanda je pěkná solid aguti zlatá samička. Je to její první vrh. Foto 1. 6. 2012

Aguti stříbrný Vamos z Dobré Vody se nám pěkně rozmnožil. Sám má hodně osrstěnou hlavičku, a tento svůj gen přenesl i na své potomky. Máme tedy poněkud "osrstěné" vrhy. Čekáme, co z nich vyroste. Moc zkušeností s "drátěnkami" nemám, v poslední době se nám narodila pouze jedna, Xisa. Té ale postupně všechny nadbytečné chloupky opadaly a je z ní krásná skinny samička. Ta ale není po Vamosovi, tady si situaci netroufám nijak odhadnout. Každopádně je dcera moc ráda, že její dvě samičky, prvničky, tak dobře odrodily, kojí, miminka vážila po narození přes 100 g a mají se čile k světu. Obzvlášť největší miminko, klasická drátěnka, holčička, je úplný obr. Věříme, že i takové miminko se vám bude líbit - byť to tak chovatelsky být nemá, jsme z ní úplně u vytržení.
 
L8 - 1, drátěnka, holčička, barva zřejmě solid aguti zlatá s červenou, porodní váha 117 g

Nádherná veliká "drátěnka" s krásnou hlavičkou.

Sice jsem si zapomněla zapnout makro režim a fotky jsou rozostřené, ale i tak je vidět, jak se naše drátěnka "oloupala". Jmenuje se LOVISA. Foto 1. 6. 2012

Lovisa, červen 2012, zřejmě solid aguti zlatá s červenou. VOLNÁ


L8 - 2, samička, asi solid aguti zlatá - bílá, porodní váha 96 g. I tady Vamos "úřadoval". Miminka jsou ale i s těmi chloupky navíc moc hezká, silná, kvalitní.

Stejné miminko zleva.

I samička LOLA nám zkrásněla. Foto 1. 6. 2012

Lola, asi solid aguti zlatá s bílou, červen 2012


L8 - 3, sameček, barva černá - bílá, porodní váha 110 g. Tak tohle miminko se Vamosovi ale docela povedlo. Ona zásluhu má i moc hezká samička Xanda, maminka tohoto vrhu.
 
Stejné miminko zleva.

LABAKAN 2. 6. 2012

Labakan, černý sameček s bílou, ROZHODUJEME SE


Všechna miminka z jednoho boxu - vrh K8 a L8

Celá rodinka, foto 30. 5. 2012

Naháčci se "oloupali", tedy opadaly chloupky, z drátěnek jsou pěkná skinny morčátka. Foto 30. 5. 2012
 
Dovětek
 Pro vás všechny, kterým jsem neodepsala na četné dotazy, jak se má Coffinka, jsem napsala dovětek ke článku o ní (Coffinka). Najdete tam i "čerstvou" fotografii.
 
5. 5. 2012  VRH K8 BREBERRY SKINY VELVET + VAMOS Z DOBRÉ VODY
Dnes jsem se konečně dostala k tomu, abych se šla k mé dceři podívat na první vrh genové samičky Breberky, dcery Gemmy a Otella.. No a protože dcera momentálně nemá svou CHS aktivní, dohodly jsme se, že zapíšeme morčátka sem, aby byla zaevidovaná. Stejně si asi některé z miminek vezmu, tak aby v tom nebyly zmatky. Močátkům již bude týden. Vamos splnil sexmisi na jedničku - nakryl dvě samičky, první porodila Breberry, bez problému první tři miminka, dvě holčičky (jednu genovou) a skinny kluka. Posléze, když to již nikdo nečekal, se narodila ještě jedna skinny holčička v barvě aguti stříbrná - bílá, která nepřežila. Na ukázku tedy první fota, barvy později upřesníme.

Breberry a její první miminka. Foto 1. 6. 2012


Vrh K8 - chlapeček mezi dvěma holčičkami. Foto 11. 5. 2012

Ve výběhu s maminkou (genová samička) a skinny samičkou Xandou.
Foto 11. 5. 2012


Morčátka z tohoto vrhu:

KOLETKA - genová holčička, "strakatá". Pravděpodobně si ji dcera ponechá. Váha 114 g (12. 5. 2012)

Koletka je zajímavě strakatá. Foto 1. 6. 2012


KELIŠOVÁ - jak se dobarví tato skinny holčička, zatím nevíme, vyčkáváme. Váha 126 g (12. 5. 2012)

Je opravdu roztomilá. Foto 1. 6. 2012KORYANDR - sameček, barva aguti stříbrná, 1 zálomek, váha 132 g (12. 5. 2012)

Škoda toho zálomku, je to pěkný sameček. Foto 1. 6. 2012


No a protože ani druhá samička v boxu (Xanda - viz výše) na sebe s porodem nenechala dlouho čekat, je tu teď dětí jako smetí :).
 
2. 5. 2012  VRH J8 CELINE SKINNY VELVET + EBONIT SKINNY VELVET
Tak tento porod byl sice neplánovaný, ale nakonec vše dobře dopadlo, tak snad nám to samička promine. Vypadá vcelku spokojeně, ani nijak nepohubla. Ona totiž již Celine s Ebonitem jedno miminko, holčičku Fabii, porodila v únoru. Vůbec jsem netušila, že je tak vysoce březí, své jediné miminko skrývala tak dokonale, že to pro mě bylo velké překvapení, když jsem je ve společném boxu našla i s krásným potomkem. Ebonit ovšem stačil Celine znovu nakrýt. Miminka se tedy narodila dnes, ještě trochu nečekaě, 66. den od nakrytí. Spíše jsem v noci běhala kontrolovat Kofču, naši genovou baldwinku, která měla naopak termín již včera, no a také Fatimu, u které se schyluje k porodu, ovšem Celine všechy předběhla (Kofču ale asi jen o dvě hodiny, bylo u nás veselo!). Ráno jsem ji našla v boxu těsně po porodu se čtyřmi miminky. Bohužel nepřežil chlapeček, černo - bílý, 56 g, nevyndala ho z obalu.
Čile k světu se ale mají tři holčičky, dvě černé 61 g a 74 g, a černá s bílou, 86 g (tu si určitě ponecháme). Hned se draly mamince k cecíkům. Jejich starší sestřička všemu zvědavě přihlíží. Budu je muset přendat do většího boxu, tolik ženských najednou :).

Zatím jen foto s bleskem (barvy jsou zkreslené), ještě nechci moc rušit. Vlevo maminka Celine, pod ní a za ní tři právě narozené holčičky, vpravo starší dcera Fabia. Foto 2. 5. 2012

5. 5. 2012 0:58 Jedna z holčiček je slabší, hladově se vrhá na "Borisovku", kterou dokrmuji baldwiny (podrobnosti v kapitole Baldwini). Celine ale snad již má mléko, svá morčátka vzorně kojí, ta nejmenší se zřejmě nedostane k cecíku. Již jsem uvažovala o tom, že ji dám k baldwiům. Ale zatím nic nechci pokazit, vím, jak je toto nejisté. Abych je nakonec "nepřepečovala". Zatím se snažím jen pomáhat, nechci převzít celou péči. U baldwinů to bohužel na to již vypadá..
27. 5. 2012
Tak všechny tři holčičky se o sebe nakonec postaraly samy. Ta nejmenší se sice stále dožadovala "Borisovky", ale já už jsem byla opravdu unavená. Když jsem viděla, že pije běžně i z cecíku, postupně jsem ji od "Borisovky" odstavila. Je sice stále nejmenší ze všech, ale myslím, že všechna tři miminka prospívají dobře.
Konečně jsem se dostala k tomu je vyfotografovat - ovšem to jsem si dala! Jsem zvyklá, že mi morčátka neutíkají, nebojí se mě. Obvykle se při fotografování pouze hemží, nebo sedí a zavírají oči a pod.. Co mě ale čeká při fotografování prvního miminka, to jsem tedy netušila. Bez jakéhokoliv varování se prudce odrazila, z místa, opravdu jako veliká blecha - a konal se doslova skok daleký. Nebylo to z velké výšky - a na měkký koberec, ovšem nebylo vůbec jednoduché ji dostat zpátky, protože zaběhla pod nábytek, který jsme museli složitě posunovat. Vybrala si ten nejzazší, prakticky nepřístupný kout. No nakonec to dobře dopadlo, jak ale morčátko po takovém výletě vypadalo, se můžete podívat na následujících fotografiích.

Jovanka zaujala pózu k fotografování. Foto 26. 5. 2012, váha 250 g

Jenže jsem si ji chtěla vyfotografovat ještě z druhé strany - a to se jí vůbec nelíbilo.
Potom již následoval "lov" na morčátko.

No comment.

Teď se Jovanka již fotografovat nechala - se závojem byla v pohodě (spíš asi "ztuhla" - uši tak držela ještě nějakou dobu).

No ale nesmíme opomenout zbývající - hodné - holčičky:

Johanka, foto 26. 5. 2012, váha 220 g

Nejmenší, roztomilá Jolanka fotografování poněkud prospala.
A to jsem si myslela, že to bude hračka - vyfotografovat tři miminka!
Foto 26. 5. 2012, váha 174 g
 
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes2014
mod_vvisit_counterVčera1831
mod_vvisit_counterTento týden16832
mod_vvisit_counterMinulý týden16466
mod_vvisit_counterTento měsíc35038
mod_vvisit_counterMinulý měsíc55672
mod_vvisit_counterVše1128789

Online (20 minutes ago): 38
Vaše IP: 34.236.170.48
,
Dnes: Zář 15, 2019

Copyright 2009 by MaraXa