Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Po COA 2019 a 9 th Double Cavy Show v Lysé nad Labem 2019, dostala naše morčátka ocenění nejvyšší i na 7 th Winter Double Cavy Show 2020 v Toulcově dvoře. Květen 2020 velká radost! Úspěchy na virtuální výstavě morčat na Ukrajině - viz kapitola Výstavy!

Domů Jak dlouho žijí? 200 příspěvků
16. 11. 2014
KOLIKA LET SE DOŽILO VAŠE SKINNY MORČÁTKO?
Anketa na titulní stránce právě dosáhla počtu 200 hlasujících, a to je opravdu již slušný vzorek k tomu, abychom si udělali představu, jak dlouho skinny morčata vlastně žijí.

Samozřejmě vše je nutné brát trochu s rezervou. Hlasování je anonymní, o jednotlivých morčátkách a jejich osudech nic nevíme. Dále byla anketa nastavena tak, abychom zjišťovali nejen, jak dlouho Vaše morčátko žilo, ale zároveń hledáme i rekordmany. A je jich opravdu hodně - dle anketních výsledků se z dvou set morčátek dožilo opravdu úctyhodného morčecího věku nad šest let celkem 37 morčat (18,5 %). Jen je škoda, že neznáme žádné bližší informace. Mě by třeba zajímalo, zda to byly spíše samci, nebo také samičky, jak byli chováni, čím byli krmeni, zda to byla morčátka z větších chovů či spíše mazlíčci chovaní individuálně.
Když to porovnám s naším chovem, mohu potvrdit, že věk skinny morčat se skutečně prodlužuje, díky dlouholetému šlechtění již nejsou tak choulostivá, jak se dříve myslelo. Pokud přihlédneme k určitým specifikům tohoto plemene (např. větší potřeba tepla a potravy než osrstěná plemena morčat a pod.), není nutné se chovu skinny morčat obávat. Vždycky, když se mě někdo ptá, co vlastně potřebují, aby se jim dařilo, tak odpovídám, že hlavně hezký domov - pravidelnou a láskyplnou péči. Prostě pravidelnost, určitý řád. Morčátka mají ráda "své jisté", moc se jim nelíbí změny. Samozřejmě je dobré předtím, než si pořídíte skinny morče, něco si o jeho chovu zjistit, ale to je tak víceméně u každého zvířete, které si pořizujeme. Asi vám toho nejvíce poví zkušený chovatel, kterému záleží na tom, aby se morčátko z jeho chovu mělo dobře. Osobně ráda poradím (pokud mi zkušenost stačí) i těm, kteří nemají morče přímo od nás. Ostatně děkuji vám všem za důvěru, se kterou se na naši CHS obracíte. Jen opravdu nemohu přímo suplovat veterinární ordinaci, nemám na to kvalifikaci. Mohu poradit svými zkušenostmi z desetiletého chovu skinny morčat, říci svůj názor, doporučit co a jak, posoudit situaci. Ale rozhodně nejde "ordinovat" na dálku. I to, co se jeví stejně, nemusí být totéž - zkušený veterinář má dallší možnosti vyšetření (rentgen, sono, laboratoř), předepíše léky. Někdy je nutná anestézie, operace. Je ovšem dobré vědět, kam jít, kdo se morčátky zabývá, komu může chovatel důvěřovat.
Prostě k tomu, aby se vaše morče dožilo co nejvyššího věku patří nejen dobrá genetická výbava morčátka a vaše láskyplná péče, ale v případě potřeby i kvalitní veterinární péče. Pokud morčátku něco je, potřebuje především pomoci rychle. Zvládnout počínající problém je jednodušší, než se pokoušet zvrátit již akutní stav.
Někdy bohužel ani sebevětší snaha nestačí a morčátko nás opustí předčaně, jak ostatně ukazují i výsledky v naší anketě. Jen je škoda, že nevíme, co bylo příčinou úhynu jednotlivých morčat. Bylo by to jistě zajímavé. Mohu spíše jen usuzovat podle toho, co jsme zažili v našem chovu. Snad nejbolestnější předčasné odchody byly spojeny s březostí samiček a s obdobím kolem porodu. V kapitolách Odchovy to rozepisuji podrobně. Naopak máme i své rekordmany, čilé staříky, morčátka, která nám dělají radost již dlouhá léta.

Velice mě zajímalo, jak je to ve vašich chovech, jakou máte zkušenost.

Podívejme se tedy společně na dnešní výsledky ankety:

Méně než 1 rok: 24 (12 %)
1 - 2 roky:           19 (9,5 %)
2 - 3 roky:           37 (18,5 %)
3 - 4 roky:           36 (18 %)
4 - 5 let:              28 (14 %)
5 - 6 let:              19 ( 9,5 %)
Více než 6 let:     37(18,5 %)

Abych neopisovala pouze to, co si sami můžete přečíst na titulní stránce, tak jsem si sama pro sebe představila následující smyšlenou situaci, která výsledky ankety kopíruje.

1. Začátkem roku 2008 jste si pořídili z různých chovů 200 skinny miminek, samiček i samečků.
V průběhu prvního roku vám jich 24 (12%) uhynulo. Vážně by mě zajímalo, co se jim stalo, co bylo nejčastější příčinou úmrtí.


2. Začátkem roku 2009 jste tedy pečovali již jen o 176 morčátek, ale v průběhu roku jich odešlo dalších 19 (9,5 %)
Po dvou letech jste tedy měli o 43 morčat méně.


3. Na začátku roku 2010 žilo tedy 157 morčat, ale v průběhu roku jich odešlo dalších 37 (18,5%) . To je tedy opravdu hodně. Zároveň tabulka naznačuje, že takto je to v chovech pravděpodobně nejčastější.

4. Rok 2011 jste začínali se 120 morčaty. Jejich počet se ale snižoval prakticky stejně rychle jako v předchozím roce. Uhynulo jich 36 (18 % z původního počtu 200). Takže můžeme říci, že nás morčátka nejvíce opouštějí ve věku 2 - 4 let.

5. V roce 2012 jste se těšili již jen z 84 morčat. Více než polovina již odešla, no a z těch zbylých v průběhu roku odešlo dalších 28 (14 %). Ta se již dožila vcelku slušného morčecího věku 4 - 5 let.

6. Rok 2013 s vámi již trávilo jen 56 staříků. To ovšem není vůbec špatné. Dožít se 5 - 6 let je u skinny morčátek výborný výsledek. Těch 19 (9,5 %) jich v průběhu roku odešlo již v požehnaném věku.

7. Rok 2014 berme poněkud s rezervou. Zůstalo vám 37 (18,5%) morčátek, rekordmanů. Dožila se více než šesti let. Je to úžasný výsledek a všem majitelům těchto skinny morčat upřímně gratulujeme.

Jelikož jsme se zaměřili právě na to, kolika let je skinny morče vůbec schopno se dožít a protože je samozřejmě pro každého chovatele mnohem radostnější pochlubit se, jak dlouho morčátko žilo, než sdělovat, jak moc předčasně ho opustilo, nelze celou anketu brát jako zcela směrodatnou.
Přesto je pro nás (a doufáme, že i pro vás) velice zajímavá a všem přispěvatelům děkujeme za účast.
Jen nás trochu mrzí, že se nepřihlásil nikdo s konkrétními údaji. Bylo by jistě zajímavé dozvědět se víc. Ráda bych takové informace zkompletovala a zveřejnila. Máme v anketě kolonku 6 let a více, zajímalo by nás, kolik nejvíc se skinny morče dožilo (nebo i pokud někde žije třeba sedmi, osmileté, rádi bychom se o něm dozvěděli víc - viděli ho na fotografii a znali jeho rodokmen, dále od majitele získali informace, jak bylo morčátko chováno (jako mazlík samostatně, nebo v chovu, pokud je to samička, kolikrát rodila, čím bylo morčátko krmeno atd..). Za případné příspěvky předem děkujeme.

 
 

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes362
mod_vvisit_counterVčera524
mod_vvisit_counterTento týden1285
mod_vvisit_counterMinulý týden2346
mod_vvisit_counterTento měsíc2951
mod_vvisit_counterMinulý měsíc11981
mod_vvisit_counterVše1454835

Online (20 minutes ago): 8
Vaše IP: 3.235.74.77
,
Dnes: Čec 08, 2020

Copyright 2009 by MaraXa