Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)

1. 10. 2020 Morče divoké v našem chovu také na youtube ve videu Eduarda Nováčka. https://www.youtube.com/watch?v=KgCUd7tDeV8

Domů Odchovy SKINNY 2019 26. 9. 2019 VRH Q14 BELLA + ADDIS
26. 9. 2019  VRH Q14  BELLA SKINNY VELVET + ADDIS SKINNY VELVET
Náš poslední letošní vrh, další prozatím neplánujeme. Bella byla společně s Oreou přidána k samečkovi Addisovi. Zatímco Orea přivedla na svět miminka již v srpnu, Bella si dávala na čas. Je možné, že i přenášela, netuším. Stále se nic nedělo, ale byla žravá achovala se normálně. Proto mi spadl kámen ze srdce, když jsem ve čtvrtek 26. 9. přišla po ránu k boxu, kde Bella v přítmí spokojeně seděla a k ní se tiskla dvě pěkná, velká miminka. Nechtěla jsem ji hned po porodu rušit a brát jí mláďata, tak jsem potlačila zvědavost a nezjišťovala jsem, jaká pohlaví morčátek se narodila. V průběhu dopoledne jsem se šla opět podívat. Vše bylo očištěno, mláďata se drala Belle k cecíkům. Trochu mě již ráno překvapilo, že jsou jen dvě, žádné další ale v boxu neleželo, tak jsem si říkala, že u drobnější samičky zřejmě to břicho velké jen vypadalo. Rozhodla jsem se miminka zvážit. Když jsem je odebírala, všimla jsem si, že Bella má břicho stále nějak velké. Zmáčkla jsem jí břicho na straně otočené ke mně. Bylo měkké, atak jsem šla vážit miminka a říkala jsem si, že slyším trávu růst. Ale přece jen mi to nedalo a nakonec jsem vyzvedla z boxu i Bellu. No a bylo to jasné -nahmatala jsem bohužel ještě jedno mládě v břiše. A bylo tuhé. Porodní cesty se již zatáhly, nebyla šance, že by se ven dostalo přirozenou cestou. Snažila jsem se ho sice v břiše přetočit do porodních cest, ale Bella netlačila, nesnažila se ho vypudit, prostě to nemělo smysl...
Takže prvotní radost nad vydařeným vrhem se rázem změnila v noční můru všech chovatelů - u samičky bylo nutné provést císařský řez. Zažila jsem tuto situaci během naší dlouhé chovatelské praxe třikrát. Dvakrát u našich samiček, jednou jsem pečovala o morče jiné chovatelky.. Vždy to byl horor. Cizí samička byla vyoperovaná komplet i s dělohou. Měsíc jsem ji krmila uměle, zahřívala, byl zázrak, že to nakonec přežila a rozkrmila se. Nebyla to ale skinny samička. U skinny samic jsem to zažila dvakrát. Poprvé to dopadlo tak, že při operaci uhynula všechna mláďata a samička byla sešitá svorkami, že prý se to tak dělá. Trpěla chudinka ještě tři týdny, než to vzdala. Celkově jsem za operaci a následnou péči zaplatila 7,5 tis. Kč. Kdybych věděla, co mě, respektive tu samičku čeká, volila bych eutanázii.. Ne kvůli té nekřesťanské ceně, ale kvůli utrpení toho ubohého zvířete, potažmo mému.... Podruhé samička při císařském řezu sice přišla o miminka, ale sama byla docela čilá. Po pár dnech začala hopkat po boxu, byla radostná, žravá. Byla to mladá, krásná samička, a tak jsem z toho měla radost. Jenže... Začala si vykusovat stehy (i přes usilovnou snahu jí v tom zabránit, se jí to podařilo) a rána se otevřela.. Museli jsme znovu na šití. Byla veselá, skákala ještě i v ordinaci, pískala na mě.. Když se po nějaké době otevřely dveře ordinace a doktor mi sdělil, že morče to bohužel nepřežilo, zůstala jsem jako opařená.. Vždyť byla tak živá, radostná.. Prý právě proto. Nemohl ji uspat, byla moc čilá. Tak přidal sedaci - a srdíčko prý to nevydrželo.. Tehdy to byl opravdu šok, ještě teď je mi toho komunikativního, krásného tvorečka moc líto.. Pro doktora to bylo jen bezcenné morče, moc živé..
Tohle všechno mi prolétlo hlavou, když jsem se dívala na spokojenou Bellinku a její miminka. Chudinka, netuší, co ji čeká. Buď se v ní za čas začne mrtvé mládě rozkládat a nastane celková sepse a úhyn, nebo ji čeká císařský řez a stejně asi uhyne.. Není lepší eutanázie? Ale takhle nemůžete uvažovat, když morče spokojeně kojí a láduje se paprikou..
V první doporučené ordinaci byli moc milí. Po vyšetření ultrazvukem pouze potvrdili mou domněnku. Měla v sobě velké, mrtvé miminko, nebylo možné ho dostat ven normální cestou, jedinou šancí byl buď císařský řez, nebo ji nechat uspat. Ale vzala jsem s sebou i obě zdravá, silná miminka, no a samozřejmě jsem zvolila šanci na život - císařský řez. Ten ale v tomto zařízení nechtěli provést, odeslali nás po telefonické domluvě na kliniku na druhý konec Prahy. Neznali jsme to tam.. Zanechali jsme samičku na operačním sále a ve smluvenou dobu jsme si pro ni přišli.. Měli další případ, moc už s námi nikdo nehovořil, jen jsme si převzali živou a poměrně čilou samičku. Prý máme přijít jedině, pokud by nechtěla jíst. Zaplatili jsme 1940 Kč, v předchozí ordinaci (sono) 218 Kč. Stehy prý vypadnou samy, takže hotovo, vyřízeno...
Ve chvíli, kdy toto píšu, uplynulo již osm dní od porodu a císařského řezu. Samička se chová, jako by žádnou operaci ani nepodstoupila. Pilně kojí, miminka krásně přibývají. Přitom ona sama je spíše drobná, ale síly má, zdá se, dost. Rána se krásně hojí, řez není ani moc velký. Takže určitě záleží na tom, kdo operuje a jak operuje.
Jsem ráda, že snad mohu říci, že náš poslední vrh dopadl šťastně. Chceme teď v chovu udělat pauzu, postarat se o stará morčátka a počet našich morčátek již nezvyšovat. Pozvolna musíme pomýšlet na "morčecí důchod".
Takže pro tuto chvíli představuji naše poslední přírůstky.

Bella po císařském řezu, foto 4. 10. 2019

Bella kojí, foto 4. 10. 2019

Bella s miminky, foto 4. 10. 2019

SAMEČEK

Sameček Quaid, foto 4. 10. 2019, zatím nenabízíme

Quaid zprava, foto 4. 10. 2019

Quaid, foto 11. 10. 2019

SAMIČKA

Quanda, samička, foto 4. 10. 2019Quanda, foto 11. 10. 2019
Pozn. z 11. 10. 2019: Tak toto jsou miminka, jejichž maminka před čtrnácti dny prodělala císařský řez. Přesto se o své dva potomky obětavě stará. Ona dokonce od počátku kojí. Miminka krásně prospívají. Bella sama je sice pohublá, ale je čilá a hodně žravá. Tak snad to všechno zvládneme, v dobrý konec jsem ani nedoufala..
 

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes167
mod_vvisit_counterVčera506
mod_vvisit_counterTento týden1570
mod_vvisit_counterMinulý týden4959
mod_vvisit_counterTento měsíc16188
mod_vvisit_counterMinulý měsíc20756
mod_vvisit_counterVše1661884

Online (20 minutes ago): 8
Vaše IP: 18.206.76.226
,
Dnes: Čec 29, 2021

Copyright 2009 by MaraXa