Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Po COA 2019 a 9 th Double Cavy Show v Lysé nad Labem 2019, dostala naše morčátka ocenění nejvyšší i na 7 th Winter Double Cavy Show 2020 v Toulcově dvoře. Květen 2020 velká radost! Úspěchy na virtuální výstavě morčat na Ukrajině - viz kapitola Výstavy!

TROCHA "HISTORIE" (Napsáno 15. 5. 2010) 

Když jsme cca v roce 2002 začínali s chovem morčat, jedním z prvních přírůstků do naší, tehdy ještě nepočetné morčecí rodiny byl právě krásný dalmatinec, který přicestoval zásilkovou službou v krabici z Německa. Jmenoval se PAN TAU a měl hroznou rýmu. Byl vyplašený, vystresovaný. Zároveň s ním přicestovala z Dánska i samička GOLDEN SUN (anglický rex, zlatá aguti). Byla na pokraji zhroucení, mysleli jsme, že o ni přijdeme. A napadlo nás jediné možné řešení v této situaci: Oba jsme dali k sobě. Zabralo to - ožili, najedli se, rozveselili. Nebyla to již žádná miminka - a tak jsme je spolu nechali. Takto netradičně jsme "založili" chov našich dalmatinců.

PAN TAU VOM EIDERTAL, reg. č. 0258/04
Pohlaví: samec
Plemeno: anglické hladké, RG
Barva srsti: dalmatin černý
Datum narození: 24. 5. 2003
Matka: Proper-Ann von the Igls, anglický rex, barva dalmatin černý, M. Scheffler, Německo
Otec: Geoffrey vom Eidertal, anglické hladké RG, barva slate blue, Michaela Szeimis, Německo


Náš první dalmatin PAN TAU
 
Jsou to již celé morčecí věky, ale pokud si vzpomínám, byl PAN TAU velmi schopný sameček - měl spoustu dětí, docela vydařených. Měl i rex gen, takže s našimi rexími samičkami měl i hezké rexí potomky, z posledního vrhu se mu zas povedla moc hezká černá tan samička (rex). PAN TAU byl "morče s osobností", moudrý, klidný, uhlazený, galantní a velmi zkušený sameček. Samičky ho měly rády. Absolvoval dokonce výstavu, v době, kdy tu dalmatinců ještě bylo velice málo. Sice nic nevyhrál, protože neměl dobarvenou jednu nohu, přesto ale byl velmi pěkně hodnocen a vzbudil obrovskou pozornost. Působil vždy velmi čistě a upraveně (sám od sebe, ne naší zásluhou), prostě bílá byla jasně bílá a černá zas jak uhel.
Nemyslela jsem, že bychom se k chovu dalmatinců ještě někdy vrátili, ale když jsem uviděla ty dva malé sirotky ( viz níže), vzpomínky ožily... 

Ještě bych se chtěla vrátit k tomu, čemu říkám chov. Nebyl důsledný, pokoušeli jsme se sice o dalmatince - rexe, ale rodili se, řekla bych, tak trochu náhodou, a i když jsme měli i moc krásné odchovy, nikdy jsme neměli propracovanou linii, jaká třeba již byla v Německu a pod.

Z dochovaných fotografií (cca 2004) - nebyli dokonalí, ale byli naši a měli jsme je rádi:


Mladý DAMIÁN VELVET


Šimlík DREADY VELVET


EDISON VELVET


A EGON VELVET

Teď, po letech, vidím, jaký naši chovatelé udělali pokrok, ti dva sirotkové, kteří teď u nás přebývají, jsou výsledkem letitého chovatelského úsilí, jedná se de facto o úsilí německých, holandských a českých chovatelů.
Pokud z drobečka Lysinky jednou vyroste "muž činu", byla bych ráda, aby měl možnost předat dál, co má v genech. Proto se již poohlížíme po pěkné nevěstě, která možná brzy obohatí naši morčecí rodinu.

A tak trochu tu Lysinka přece jen zůstane i mezi svými. Žije s námi ještě jeden dalmatin z dřívější doby, Bartolomeo - říkáme mu Bártík. Je stejně jako Lysinka původem z CHS Rugantino, má též moc hezký původ, ale nějak nebyl šikovný, co se týkalo samiček. Jednak byl mírný až ustrašený - a když se přece jen odhodlal, nakrýval samičky ze všech možných světových stran, jen ne z té pravé. Raději se schovával za obrovského bílého rexe Fénixe - a málem nepřežil, když Fénix uhynul. Je z něj tedy rodinný mazlík - ale v souvislosti s chovem dalmatinců nás napadlo, zdali to přece jen není škoda. Máme v úmyslu vyzkoušet, zda by přece jen již nebyl šikovnější.BARTOLOMEO RUGANTINO, reg. č. 1004/10
Pohlaví: samec
Plemeno: hladké obyčejné
Barva srsti: černý dalmatin
Narozen: 10. 1. 2007 (Pozn. Zemřel vcelku nečekaně, bez zjevného strádání 29. 12. 2010)
Matka: Aféra Rugantino, plemeno hladké obyčejné,  barva černá (skrytý dalmatin), reg. č.0684/06
Otec: Bady von Maharani, plemeno hladké obyčejné, barva černá, reg. č. 0079/06, Německo


Bártík 16. 5. 2010

Měli jsme i velmi vřelý vztah k matce Afince, jejímu bratrovi Alfíkovi a jejich rodičům - Vafince a Cyránovi. Vafinka (říkalo se jí Mafinka) totiž hned po porodu podstoupila těžkou operaci, kterou bohužel nezvládla. A jako jsme nyní vypiplali Lysinku (Černohlávka pomohla vypiplat Frída), tak jsme před čtyřmi lety vypiplali Afinku a Alfíka - ten u nás potom zůstal. Náš byl i jejich otec Cyrano, reg. č. 0166/05, černý dalmatin, původem z Německa, chovatel Matthias Enick. Celé je to zajímavé tím, že tento dalmatin byl vystavován a zapomenut na výstavě v Letňanech! Nakonec skončil u nás. Původně se Cyrano určitě nejmenoval - to my jsme mu tak začli říkat kvůli jeho špičatému čumáčku.


CYRANO

 
CYRANO a VAFINKA Z WESTMINSTERU - zátiší s jezevčicí, foto z archivu pí Věry Rysové, CHS Rugantino

A žije s námi ještě i několik potomků, které tu zanechal PAN TAU. Je to černá tan (rex) samička Valerie, mazlík - má tři cecíčky, a dva registrovaní černí kluci Vašík a Vlastík, s kterými bychom do eventuelního budoucího chovu ještě možná mohli počítat. Až mě to překvapilo, když jsem si to vše uvědomila.

VALERIE VELVET, samice, anglický rex, tan černý
VAŠÍK VELVET, samec, plemeno anglické hladké, barva černá s bílou, reg. č. 1005/10
VLASTÍK VELVET, samec, plemeno anglické hladké, barva černá, reg. č. 1003/10
Narozeni: 2. 11. 2007
Matka: Chiquita Velvet, plemeno anglické hladké, barva černý tan
Otec: Pan Tau vom Eidertal, plemeno anglické hladké, barva dalmatin černý, reg. č. 0258/04


Dcera Pana Tau Valerie, foto 16. 5. 2010


Vašík, foto 16. 5. 2010


Vlastík, foto 16. 5. 2010

Takže ti malí sirotečkové Lysinka a Černohlávek způsobili v naší CHS i náležitý chovatelský rozruch. Škoda, že se nepodařilo zachránit jejich krásnou černou sestřičku!

Aby čtení bylo zajímavější, pokusím se vyhledat pár fotografií ze dřívějška a představit vám Pana Tau i ostatní... To ale nějakou chvíli potrvá..  
 

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes373
mod_vvisit_counterVčera524
mod_vvisit_counterTento týden1296
mod_vvisit_counterMinulý týden2346
mod_vvisit_counterTento měsíc2962
mod_vvisit_counterMinulý měsíc11981
mod_vvisit_counterVše1454846

Online (20 minutes ago): 14
Vaše IP: 3.235.74.77
,
Dnes: Čec 08, 2020

Copyright 2009 by MaraXa