Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Leden 2020 Můžeme se pochlubit dalším velkým výstavním úspěchem. Po COA 2019 a 9 th Double Cavy Show v Lysé nad Labem 2019, dostala naše morčátka ocenění nejvyšší i na 7 th Winter Double Cavy Show 2020 v Toulcově dvoře. A jelikož se již pomalu chystáme do morčecího důchodu, tak nás takovéto zhodnocení naší mnohaleté chovatelské činnosti obzvláště těší.  
Domů Odchovy SKINNY 2011 15. 2. 2011 S5 DEBBIE + PEDRO
15. 2. 2011  VRH S5  DEBBIE LOVELY (bílá červenooká, skinny) + PEDRO Z GALAXIE MORČAT(bílý tmavooký, hladký obyčejný)
Debbie dnes ráno porodila tři krásná, velká genová miminka, dvě holčičky - aguti stříbrnou - bílou (118 g), bílou červenookou (113 g) a bílého tmavookého kluka (113 g). S porodem si dávala načas, rodila 71. den od nakrytí, do poslední chvíle ale byla i s tím svým velkým břichem čilá, žravá a v naprosté pohodě. Stejně tak proběhl i porod. Jelikož jsem v noci nespala, stále jsem se na Debbie chodila dívat. Ona také nespala, protože se celou noc něčím ládovala. Prostě žrala a žrala :). A ještě se natahovala, jestli nenesu něco dalšího!
Porod probíhal za ranního šera - pod pelíškem! Stříbrno - bílá holčička na mě již vykukovala zpod přikrývky a Debbie právě čistila další mládě. Když jsem viděla, jak jsem občas zahlédla Debbie, ty její rudé uši, dovolila jsem si pelíšek odhrnout. Debbie se naštěstí nedala vyrušit. V klidu a pohodě očistila druhé mládě a stejně tak rozvážně a zkušeně porodila mládě zbývající.
Seděla jsem opodál a vše pozorovala. Přišel se podívat i manžel - a divil se, že jsou všichni chlupatí, co prý s nimi budeme dělat. Tak jsem mu připomněla, že Pedro není genový sameček, že genoví se teprve teď narodili. Je to tak, naše CHS již dlouho neodchovávala chlupáčky, teprve v posledním roce se jich tu pár objevilo. Tak, jako v začátcích našeho chovu. A dle nejenom mého názoru by to takhle asi být mělo.
Chováme skinny morčátka již osmým rokem, zpočátku jsme je připouštěli s našimi rexíky a z genových potom vytvářeli další. Bylo jich tak málo, že to ani jinak nešlo. Do chovu jsme potom vybírali ta nejzdatnější zvířata. Často se nás potom zájemci o morčátko či chovatelé ptali, čím to je, že naše skinny morčátka jsou taková mohutná, veliká. Ani nám to nepřišlo, prostě se nám takoví rodili. Vytvořili jsme několik nepříbuzných skupinek a dlouho jsme si vystačili z vlastních zdrojů.
No ale časem jsme přece jen zatoužili po nových barvách, do chovu bylo nutno přijmout další morčátka. Také se nám téměř vytratila bílá barva, tak dlouho o bílé nebyl zájem, že jsme je přestali odchovávat - a nyní je nám to líto. Ty mohutné, krásně bílé jedince se širokou hlavou již bohužel nemáme. Ale pokoušíme se chov zase obnovit. Nepodařilo se nám ale sehnat kvalitní bílá skinny morčátka, zkoušíme to tedy opět přes chlupáče. Pedro je nádherný bílý samec s výstavními předpoklady, dnes se po něm narodila krásná bílá genová holčička, a ze Slovenska k nám (doufejme, že vše dobře vyjde) dorazí bílý skinny samec. Ještě jsme ho pořádně neviděli, tak jsme moc zvědaví. Teď jen držíme palce, aby cestu zvládl. Je tu zapotřebí, když se mu právě dnes narodila nevěsta!
Tak nějak mám pocit, že ta naše první skupina skinny morčat byla odolnější - a byl to i hlavní cíl naší CHS : Vytvořit z těch údajně neduživých, krátkověkých tvorečků odolné jedince, prostě "normální" morčata. A zpočátku se skutečně nehledělo na barvy atd.., skinny morčátko bylo vzácné každé. Teď je jich již namnoženo obrovské množství, je spíše snaha o nejrůznější "módní" barvy (to je normální, i nás to samozřejmě láká), mnohdy se ale zapomíná právě na to základní - na kvalitu. Proto bych doporučovala vybírat do chovů morčátka zdatná, z CHS stanic, které se maximálně snaží udržet standard a kvalitu, třeba i při vyšších cenách. Ale to jsem se jen chovatelsky zamyslela nad těmi velkými, silnými genovými miminky, která dnes přivedla na svět spokojená Debbie. Vždyť jste možná četli tu historku, jak si Pedra doslova vydupala. Kéž by to takhle dopadlo i u ostatních samiček!

Za svítání 15. 2. 2011

SIMONKA 15. 2. 2011, váha 113 g

Simonka 13. 3. 2011

SIDONKA 15. 2. 2011, váha 118 g, zálomek

Sidonka 13. 3. 2011

SILVAR 15. 2. 2011, váha 113 g

Silvar 13. 3. 2011

Tatínek PEDRO 15. 2. 2011

Pedro je opravdu pěkný komunikativní sameček.

Je to "muž činu" a přitom velice mazlivý. Pedro 15. 2. 2011

Poznámka z 19. 2. 2011 Tak u tohoto vrhu odpadají veškeré starosti. Mláďata se již od druhého dne prohánějí ve velkém boxu, radostí poskakují, soukají do sebe seno. A když je to unaví, všichni - i s maminkou - si zalezou pod pelíšek a vypadá to, že box je docela prázdný. Až mě to vyděsilo, když jsem to viděla poprvé - nikde nikdo, pelíšek zcela placatý. Udělali si pod ním totiž v podestýlce dolík. Škoda, že s nimi nemůže skotačit i Pedro, stále se natahuje z boxu, nechce být sám. Ale je to dominantní sameček, s kluky se nesnese a samičku oplodnil zatím ve všech třech případech hned první den. No musíme zas něco vymyslet, umí opravdu krásné děti!


Pedro vychovává syna: "Teď se spí." Foto 7. 4. 2011
 

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes67
mod_vvisit_counterVčera579
mod_vvisit_counterTento týden1516
mod_vvisit_counterMinulý týden5618
mod_vvisit_counterTento měsíc28198
mod_vvisit_counterMinulý měsíc33460
mod_vvisit_counterVše1358991

Online (20 minutes ago): 1
Vaše IP: 3.230.148.211
,
Dnes: Úno 26, 2020

Copyright 2009 by MaraXa