Novinky

ÚNOR 2019
Děkujeme Vám, že stále přispíváte do ankety KOLIKA LET SE DOŽILO VAŠE SKINNY MORČÁTKO. Pokud máte nějakého skinny rekordmana, který se dožil více než sedmi (osmi) let, napište, pošlete foto, rádi tuto skutečnost zveřejníme u nás na stránkách.
6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/
nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Domů Bydlení
Bydlení
16. 3. 2010 MORČATOV

Jarní vrhy se kvapem blíží a jelikož chceme, aby to nakryté samičky měly pohodlné, rozšířili jsme naši CHS o další morčecí novostavbu, kterou jsme nazvali MORČATOV. Každá březí samička bude mít svůj vlastní "byt". Snad naši snahu ocení a odmění se pěknými miminky.

 

BYDLENÍ PRO MORČÁTKA

 

JAK MORČÁTKA BYDLÍ - UKÁZKA

Naše CHS prošla již dlouhým vývojem i co se ubytování morčátek týče. Nakonec jsme zůstali u osvědčených plastboxů, i když i jiné typy ubytování pro morčata, které jsme viděli v jiných CHS, se nám velice líbí. Plastboxy ale asi nejlépe vyhovují našim podmínkám, dají se kompletně umýt i desinfikovat, hobliny a seno se nerozhází okolo, na morčata netáhne, vidí i pěkně ven. A nakonec i problémy s umístěním se dají pěkně vyřešit závěsnou konstrukcí, která se dá v případě potřeby opět rozložit, aniž by zabírala místo. 
Trochu nejasno máme s domečky. Samozřejmě jsme pro morčátka chtěli to nejlepší, tak jsme dříve do každého boxu přidali i domek. Jenže: Je sice pravda, že morčátka úkryty milují - domečky si ovšem oblíbila tak, že je prakticky neopouštěla. V létě jsme pak z domku často dobývali zapařené morčátko, které v něm celý den sedělo na svých výkalech. V jiném boxu potom chtělo být několik morčat společně v jednom domku, ačkoliv v boxu byly domky dva úplně stejné. Neustálé rozhořčené pískání, které se z domku ozývalo, patřilo té samičce, která se v domku nacházela právě vespod. O nebezpečnosti některých výrobků jsme se přesvědčili již před lety, kdy v okénku zakoupeného domečku zůstalo morče zaklíněné tak nešťastně, že jsme ho zachránili na poslední chvíli (pomohla mýdlová voda). Nakonec jsme v létě ještě více nehygienické domečky morčátkům odebrali a nahradili je pouze stříškami. Nyní plánujeme nahradit domečky v boxech většími přístřešky - morčátka by měla mít větší možnost úkrytu i pohybu.
Pokud se dílo zdaří, přidám foto.

 

Dovětek z 15. 11. 2009
Samozřejmě se odebrání domečků (důvody viz výše) morčátkům vůbec nelíbilo. Nechtěli jsme už ale riskovat zapaření, plíseň či otlaky březích samic. Určité inovace jsou v plánu, ovšem bude to chvíli trvat. Nakonec to dopadlo takhle! Sice to také není moc hygienické, ale už jste někdy viděli spokojenější zvířata? Prostě nás zase dostali - už se šijí další pelíšky! 

 Poznámka: V pelíšku je naše nová samička Ropa. Zřejmě k nám přišla již nakrytá, tak jsme jí chtěli zajistit co největší pohodlí. Z domova byla zvyklá na domeček, takže pelíšek nejprve s respektem obcházela. Když ale viděla, že se v něm zcela negalantně usadil sameček Ozzy, zjednala si pořádek a Ozzíka do něj pustí jen někdy. Ten, aby si to s ní náhodou nerozházel, si nechá všechno líbit a střeží ji jak oko v hlavě!              

 Poznámka: Tak to je Vanesa (vpředu) s dospělou dcerou Zinou. Obě měly v létě těžký porod, Vanesa měla dokonce oteklou nohu, léčila se, brala antibiotika. Pelíšek si moc oblíbily. Nejprve se v něm střídaly, ale velice brzy je napadlo, že to jde i takhle. Fotografie opravdu není naaranžovaná!

 Poznámka z 23. 11. 2009 Obavy, že se tyhle dvě krásné holky - Ropa a Orsolya - spolu nesnesou, se naštěstí nepotvrdily. Naopak, asi si vzpomněly na dřívější společný domov u paní Renáty Schwarzové v CHS Reny Destiny a měly radost ze shledání. Kdo se však z toho vůbec neradoval, byl oddělený sameček Ozzy - viz následující foto.

 Poznámka z 23. 11. 2009 I zvířátka dovedou být smutná. Ozzy stále hlídá pelíšek a nemůže pochopit, že jeho milovaná Ropa už v něm není!

 


Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes919
mod_vvisit_counterVčera1959
mod_vvisit_counterTento týden8544
mod_vvisit_counterMinulý týden9416
mod_vvisit_counterTento měsíc31011
mod_vvisit_counterMinulý měsíc50053
mod_vvisit_counterVše890454

Online (20 minutes ago): 25
Vaše IP: 3.88.156.58
,
Dnes: Kvě 24, 2019

Copyright 2009 by MaraXa