Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/

 nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A  a 25.1.2014  v pořadu Hobby naší doby https://www.ceskatelevize.cz/porady/10314241266-hobby-nasi-doby/213562223000039/cast/304475/

1. 10. 2020 Morče divoké v našem chovu také na youtube ve videu Eduarda Nováčka. https://www.youtube.com/watch?v=KgCUd7tDeV8

Červen 2024 Postupně obnovujeme a doplňujeme novinky v našem chovu. Více v jednotlivých článcích. Případně nám pište na tiefenbock@seznam.cz

Domů SKINNY - odchovy 2011
SKINNY - odchovy 2011
Pozn. z 8. 5. 2011 SEZNAM A FOTOGRAFIE MLÁĎAT
Aby bylo patrnější, jak to s kterými mláďaty bude, udělali jsme aktuální seznam a fotografie v kapitole Na prodej. Některá morčátka zůstanou pravděpodobně doma, u některých ještě vyčkáváme, až trochu povyrostou, abychom se mohli rozhodnout v klidu. Některá miminka již mají pevnou rezervaci, jinde ještě probíhá jednání či jsme oslovili zájemce, kteří od nás již dříve měli morčátko zamluvené a kterým jsme nemohli vyhovět.
Takže je ještě naděje, že u předběžných rezervací se některé morče uvolní. V případě zájmu nám napište.
 
1. 5. 2011 KRATŠÍ PAUZA
Poté, co samičky rodily prakticky jedna za druhou, nastane teď v naší CHS kratší pauza - vidím, že přinejmenším jedna další samička se již kulatí. Všechna miminka se mají čile k světu, jejich maminky jsou zdravé, co více si přát.. A přece něco! Nastává čas velkého rozhodování. Jelikož se naše CHS namnožila již natolik, že i když se nám některá morčátka moc líbí, nemůžeme si je všechny nechat, obzvlášť kluky. Tak teď doufáme, že se budou líbit i vám, že pro ně najdeme pěkný domov. Oblíbené barvy jsou sice rozebrány prakticky dřív, než se miminka narodí, jsou tu ale i ostatní, kteří potřebují lásku a péči . Např. se nám v posledním vrhu narodil chlapeček - drátěnka, je tu i nádherný chlapeček s menším zálomkem na jednom oušku z vrhu A6, či maličká černá holčička z vrhu Y5...
U těch nejmenších ještě vyčkáváme, jak se dobarví, vyrostou, fotografie postupně doplňujeme.
 
 
25. 4. 2011  VRH D6  YMCA + XENON SKINNY VELVET
Velikonoce skončily úsměvně. Samice Ymca (= Půlinka) se předvedla vskutku zajímavě. Poté, co po příchodu k nám po předchozím porodu vypadala, že nedožije Vánoc a téměř jsem nedoufala, že ji zachráním, najednou si to "rozmyslela" a zlepšila se tak dokonale, že z té nemocné chudinky bylo najednou "zvířátko", které mi tu šikanovalo ostatní samičky. Když už putovala z boxu do boxu, a všude byl rozruch, a jednou v noci jsem tu bezradně stála a již opravdu nevěděla, kam ji dát, přišel na řadu Xenon. Rázem byl klid. Oběma partnerství vyloženě prospívalo, no a po čase bylo zřejmé, že Půlinka zabřezla. Trochu jsem měla strach, aby to nějak neodnesla, ale kdepak Půlinka. Ještě dnes ráno stála na zadních a dožadovala se svého přídělu čehokoliv, neboť je opravdu velice žravá. I večer se ještě tvářila, že nic, až téměř o půlnoci se strhl mezi morčaty nějaký rozruch. Šla jsem se tedy podívat, co se děje - a opravdu, je nás o dvě morčátka víc! Jedno jsem viděla na dálku, jak svítí do šera svou bílou barvou, na druhé jsem si šla specielně posvítit. Nejdřív jsem to vůbec nechápala. Vždyť Půlinka nebyla s nikým jiným než se skinny Xenonem! A ona je též skinny. Jak to tedy, že mají chlupaté mládě?!! To přece není možné, v tomhle mám přehled! Vyzvedla jsem mládě z boxu, chlupy hrubé jako DRÁTĚNKA - a už je mi to jasné. Máme v chovu naši první drátěnku! Ale jakou! Je to kluk, úplný huňáč, černý s bílou lysinkou. Bude hezký, je krásně černý, no to je neuvěřitelné.
Takže po prvním "ohledání": dva velcí kluci, albín (127 g) a dokonalá drátěnka, černý s bílou (113 g). Půlinka zůstala v dokonalé kondici, kluci si již našli každý svůj cecík.

Jsou na světě! Půlinka s miminky. Foto 25. 4. 2011

Foto 25. 4. večer po porodu. Co je to tam vzadu podivného?

D6 - 1, bílý sameček, váha 127 g, asi též trochu zaroste. Foto 26. 4. 2011

D6 - 2, roste jako z vody. Foto 3. 5. 2011


D6 -2, no a tady je již "výkvět našeho chovatelského úsilí". No není to přepychová "drátěnka"?
Kluk, černý s bílou, váha 113 g, foto 26. 4. 2011

D6 - 2, foto 3. 5. 2011, dráteníček ztrácí chloupky

Pozn. z 24. 5. 2011 Obě miminka jsou v pořádku, bílý chlapeček je již pěkný obr, dráteníček se "oloupal" a momentálně vypadá jako hezký skinník. Domnívám se ale, že je to jen na přechodnou dobu.
Poznámka z 10. 6. 2011 Bohužel přišli o Půlinku. I když porod a následnou péči zvládla výborně, začala ubývat na váze. Nejprve jsem to přičítala kojení, posléze se mi to ale již nezdálo. Přidaly se i střevní potíže (ty již měla před pár měsíci po příchodu k nám), téměř průjem. Poněkud předčasně jsme oddělili miminka a Půlince dopřávali léčbu i zvýšenou péči. Měli jsme radost, že se vše upravilo. Bobečky byly zase jak má být a zdálo se, že se vše k dobrému obrací. Půlinka ale i tak stále hubla. Přidaly se dýchací potíže, na které ATB již nezabrala.

Dorian a David, červen
Zvláště menší Doriánek by byl maminku ještě chvíli potřeboval. Po jejím odchodu pohubl, ale brzy našel oporu v Nathanovi a posléze Vittovi a též ve svém větším a samostatnějším bratříčkovi, u kterých stále hledá ochranu, kterou mu všichni zúčastnění až dojemně poskytují. Jíst mu ale chutná, tak snad vše zase brzy dožene.
(Bohužel se nám toto mládě nepodařilo zachránit. Ještě jsme nevěděli, že takto přijdeme i o další mláďata. Léčila jsem ho spolu s Tarasem současně. Tarase se podařilo zachránit, Doryánek to ale nezvládl. O tom všem píši až mnohem později, v kapitole Nemoci.).
 
 20. 4. 2011 NOVÉ FOTOGRAFIE
Včera jsem se pokoušela morčátka z letošních vrhů (cca od vrhu V5) fotografovat, aby budoucí majitelé či zájemci viděli, jak momentálně vypadají. Byla to pěkná "dřina". Úplně jsem vzdala čekání na to, až se morčátko "zatváří", či zda otevře oči a pod. Když chtějí vypadat "nemožně", nedá se nic dělat. Ti z posledních vrhů jsou opravdu ještě moc nejistí, když je vezmu od maminky, mžourají a bojí se. Tak dnes budu alespoň pro představu postupně doplňovat některá fota k jednotlivým vrhům. A jak morčátka porostou, budu k nim přidávat nová, snad povedenější :).
 
18. 4. 2011  VRH C6  TRACY SKINNY VELVET + LONDON NAKED OD PIKÁSKA
Předlouho očekávaný vrh je konečně tady! Samička opravdu dlouho napínala. Již jsem ji chodila kontrolovat i v noci. Asi čekala na vypraný pelíšek. Nejprve se do něj rozvalila a prakticky ho beze zbytku vyplnila - v kulatém pelíšku kulatá samička. Po chvíli ho ale použila jako úkryt pro porod. Když jsem se na ni šla podívat, bylo vidět, že se již něco děje. Poodhrnula jsem pelíšek, porod byl v plném proudu. Ve změti všeho se mrskala dvě miminka, třetí právě přicházelo na svět. Trochu jsem pelíšek posunula, zdálo se mi to celé trochu nešikovné, no ale nechtěla jsem samičku příliš rušit. Nějak jsem ale měla pocit, že je v boxu "hrozný nepořádek", vše je páté přes deváté. Některá samička rodí v klidu jedno mládě po druhém, tady nějak bylo vše naráz a bylo jasné, že samička poněkud nestíhá. No a protože se mi zdálo, že na to, jak byla před porodem široká, jsou tři mláďata málo, raději jsem se zase vrátila. No a zřejmě právě včas. Samice žrala placenty a u zadečku se zmítalo mládě v neotevřeném obalu! Skutečně - celá hlavička uvězněná uvnitř! Hned jsem obal protrhla - a vše snad v pořádku, hurá! Je zvláštní, jak každá samička rodí trochu jinak. Některá prokousne obal hned, jak se hlavička objeví, teprve potom mládě vytlačí, jiná ho prokousne teprve dodatečně. Též je hodně důležité, jak dlouho se mládě zdrží v porodních cestách - to je potom zlé, když mládě vyjde ven již zadušené. U Tracy se ale naopak jednalo spíše o porod velmi rychlý. A u posledního miminka ji to zřejmě už nebavilo. Ono miminko chvilku v obalu vydrží, no ale když se samice vůbec nesnaží ho vyndat, člověk musí zasáhnout. A tady jsem, doufám, byla ještě v pravou chvíli - je to vždycky škoda, když velké, vyvinuté mládě nezvládne příchod na svět kvůli takovémuto opomentí.
Uvidíme tedy, zda mládě nebylo dlouho přidušené a zda vše ve zdraví přestojí.
Po podrobnějším zjištění je již téměř jisté, že příroda nám tentokrát nadělila čtyři kluky! Černého a černého tan (95 g a 94 g) a dva zatím trochu neurčité barvy (91 g a 73 g) - později upřesním.
Toto je zatím předběžná informace.

Tracy má miminka, foto 18. 4. 2011
 
Jsou to samí kluci, foto 18. 4. 2011

Dva kluci jsou černí, dva asi sable? (spíše hnědí, jeden s ohnivýma očima), foto 18. 4. 2011

Cvaldové 18.4. 2014

Tracy po porodu 18. 4. 2011

C6 - 1, černý samec, 94 g, foto 19. 4. 2011

C6 - 1, foto 26. 4. 2011. Tento černý chlapeček má za sebou dobrodružnou noc. Omylem jsem ho dala do boxu k Jezabell a vrhu Y5. Chudák tam byl přes noc a celé dopoledne. Vzali ho mezi sebe, ale k cecíku se asi nedostal. Teď to již pilně dohání u své maminky.

C6 - 2, tan černý samec, 95 g, foto 19. 4. 2011 - předběžná rezervace

Černý tan roste do krásy! Foto 26. 4. 2011, váha 112 g

C6 - 3 samec, snad sable?, 91 g, foto 19. 4. 2011 - zatím nenabízíme

Sable sameček C6 -3 26. 4. 2011, váha 99 g. Foto 26. 4. 2011

C6 -3, foto 3.5. 2011

C6 - 4 samec, snad sable?, 73 g, slaboučké mládě, foto 19. 4. 2011
Vrh C6 jsou zatím malá miminka, uvidíme, jak se dobarví, jak zvládne samička kojení. Poslední mládě velice hubne. Zkusíme umělou výživu, chlapeček je velice hladový. Asi se nedostane k cecíku.

Droboučký sameček C6 - 4 se nad očekávání snaží. Dokrmovala jsem ho jen párkrát. Pije od maminky a drží krok s ostatními. Váha 80 g. Foto 26. 4. 2011
 
16. 4. 2011  VRH B6  ZONKA SKINNY VELVET + VITTO SKINNY VELVET
Vypadá to, že samičkám jaro svědčí. Brzy po své sestřičce Zoe porodila i hezká aguti zlatá Zonka svá první miminka. Otcem je černý sameček Vitto. No a povedlo se!
Zonka byla březí tak nějak nenápadně. Zatímco jiné samičky jsou širší než delší a jsem z nich již pomalu na nervy, neboť bych předpokládala, že rodit by již dávno měly, od Zonky jsme tak nějak "pro jistotu" oddělili samečka teprve asi před třemi dny! No naštěstí vše dobře dopadlo.
Dnes dopoledne si Zonka udělala "hnízdo", opravu pěkné. Některé samičky to tak před porodem dělají. Zonka v hoblinách vytvořila opravdu krásný, ohraničený kruh. Bylo jasné, že porod se již blíží.
To bylo dopoledne. Musela jsem odejít. Vrátila jsem se až pozdě odpoledne a s plnou hrstí trávy jsem se běžela na Zonku podívat. Leželo před ní jedno velké "černé" miminko, na moment mi zatrnulo, ale potom jsem již viděla, že dýchá, že jen vypadá jako placaté. Jen ještě bylo "zpitomělé" po porodu. Zonka se tvářila, že dál rodit nebude, i když břicho měla stále velké. Okolo se ozýval pískot. Došlo mi to - v ruce jsem stále držela tu hrst trávy a morčátka kvůli tomu byla v pohotovosti. To by nebylo nic zvláštního, když neseme trávu, strhne se vždycky vřava, že ale samička kvůli tomu přeruší porod a bude se dožadovat svého přídělu, to mě opravdu překvapilo. Skutečně se na všechno "vykašlala" a šla si sníst svůj příděl trávy. Teprve potom se vrátila do "hnízda" ke svému miminku a porodila další mládě. Zdálo se mi, že neprokousla obal, tak jsem honem přispěchala na pomoc. Tentokrát jsem se ale spletla já a protrhla jsem obal u zadečku. Samička na mě vrhla nevěřícný pohled a vše uvedla na správnou míru. Uznala jsem, že jsem pouhý amatér a že zaplaťpámbu tentokrát rodit nemusím. Když jsem viděla, že i druhé miminko se zdárně mrská, omluvila jsem se další hrstí trávy, a již mě ani nepřekvapilo, že samička se opět nejprve najedla a vzápětí, jen tak mimochodem, porodila další mládě. A u tří již zůstalo.
Byla jsem samozřejmě zvědavá, co se narodilo a stále jsem obcházela box. Samička se tvářila, že jsem naprosto nemožná, tak jsem se zapřela a čekala jsem, až bude vše uklizeno a očištěno. teprve potom jsem si dovolila miminka vyndat, vážit, kontrolovat.
Na první pohled bylo zřejmé, že se narodily tři holčičky. A domnívám se, že to jsou dvě aguti zlaté (100 g a 96 g), třetí asi bude aguti zlatá - červená s bílou (100 g). Aguti zlatá je krásná barva, jen musím počkat, až narostou nějaké chloupky, po narození vypadá prakticky stejně jako tan černá. U vrhu Zoe a Zonky je pro aguti zlatou předpoklad, tak snad se nemýlím. Teď ale hlavně aby vše zdárně probíhalo i dále.
 
Pauza mezi druhým a třetím miminkem - travičce nelze odolat!
Foto 16. 4. 2011

I třetí holčička je úspěšně na světě. Foto 16. 4. 2011

B6 - 1, holčička, aguti zlatá - červená s bílou, 100 g, foto 19. 4. 2011
Miminko usnulo..

Samička tricolor B6 - 1, foto 26. 4. 2011, váha 128 g.

B6 - 1, foto 3. 5. 2011

B6 - 2, holčička, aguti zlatá, 100 g, foto 19. 4. 2011, zatím nenabízíme

Holčička B6 - 2, foto 26. 4. 2011

B6 - 3, holčička, aguti zlatá, 100 g, foto 19. 4. 2011

Holčička B6 - 3, foto 26. 4. 2011
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Nabízíme

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes6077
mod_vvisit_counterVčera17570
mod_vvisit_counterTento týden23647
mod_vvisit_counterMinulý týden132269
mod_vvisit_counterTento měsíc789779
mod_vvisit_counterMinulý měsíc572792
mod_vvisit_counterVše3590596

Online (20 minutes ago): 347
Vaše IP: 100.28.132.102
,
Dnes: Čer 25, 2024

Copyright 2009 by MaraXa