Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Květen 2019 - baby boom v naší CHS
Domů Odchovy SKINNY 2019
Odchovy SKINNY 2019
1. 6. 2019  VRH I14  FRANCISCA SKINNY VELVET + OUTLOŇ Z RAMBÍKOVA SNU
Francisca mě před porodem děsila. Kynula a kynula a já jsem se upřímně děsila, kolik těch miminek bude.

Ve skutečnosti to bylo neskutečné..
Francisca je ale naprosto úžasná samička - porodu jsem byla přítomna a ona vše zvládla s naprostým přehledem úplně sama. Porodila nejprve jedno mládě, samičku 136 g, kterou dlouho čistila a obstarávala. Teprve potom přivedla na svět další mládě a stejným postupem ještě další dvě.
Výsledný stav: čtyři krásné, velké holčičky s PV 136 g, 109 g, 121 g, 97 g (celkem 463 g + placenty atd..)!!!

Francisca je naprosto spokojená, foto 1. 6. 2019

Samička černá s bílou,PV 136 g - asi zůstane

Samička bílá s černou, PV 97 g - asi zůstane

Samička černá s červenou, PV 121 g - bude volná

samička černá - červená, PV 109 g

Některé z těchto holčiček budou volné. Jsou to velká, silná miminka, čekáme ještě,až trochu vyrostou, abychom se mohli definitivně rozhodnout. A vzhledem k tomu, že březí je ještě jedna samička, chceme počkat. Všechny si ale bohužel ponechat nemůžeme :))).

 
23. 5. 2019  VRH CH 14  ABEBA SKINNY VELVET + MORISSON SKINNY VELVET
Zkušená matka Abeba nezklamala ani tentokrát. Trochu přenášela, a tak jsem ji v posledních dnech stále chodila kontrolovat. Moc se jí to nelíbilo, dávala to najevo. Ten den, co rodila, jsem byla v jednom kole, ale přece jen jsem k porodu přišla. A právě včas. Jedno miminko nebylo rozbalené, respektive obal byl protržený na ramínku, ale přes čumáček a tlamičku byl přilepený. Chvilku to vypadalo beznadějně, ale třepala jsem mládětem a bouchala ho přes zádíčka, až se nadechlo. Šla z něj voda, tak jsem vysušila dýchací cesty a po chvíli již bylo vše v pořádku a černý sameček se zařadil mezi své další tři sourozence.


CH černý sameček, PV 105 g

Ch černý sameček v červnu 2019

CH sable sameček, PV 80 g

Hezoučký CH sameček, o kterém jsmesi zpočátku mysleli, že je čokoládový, bude VOLNÝ


CH sameček červený s bílou (na zadních nožičkách), PV 90 g

CH sameček v červnu, rozhodujeme se

CH samička sable, PV 96 g

Ch samička sable v červnu, zůstává

 
10. 5. 2019 VRH H14 TIMEA SKINNY VELVET  + ORLANDO SKINNY VELVET
Pro obě morčátka premiéra. Byli spolu již hodně dlouho, počkali si na jaro. No a nakonec byla samička širší než delší.


Porod zvládla skvěle, ale jedno miminko, krásnou černou holčičku (118 g), nevyndala z obalu. Tři zbývající miminka (110, 103 a 107 g) prospívají
báječně.

Timea s miminky v červnu 2019
Sameček Harley možná bude po tatínkovi himalájec. To se ještě uvidí.

Krásné miminko Hawkins je čokoládový sameček.

Harley v červnu, rezervace
Krásná je i jejich sestřička Haidi, černá s bílou nožičkou.
Haidi v červnu 2019, samička je zatím VOLNÁ
Haidi zprava. Pěkné, silné mládě.
 
3. 5. 2019 VRH G14 YSONA SKINNY VELVET + XAMIR SKINNY VELVET
Mladičká Ysona se s nikým nesnesla. Byla tak protivná, že jsem ji odložila k mladému samečkovi Xamirovi. To začala být miloučká, protože si s Xamirem hned padli do oka.Miminka přišla možná až příliš brzy, ale temperamentní Ysona vše zvládla naprosto skvěle. Bez sebemenší chybičky porodila čtyři miminka, dva kluky (99 g a 101 g) a dvě holčičky (87 g a 75 g). Vše je v naprostém pořádku, celý vrh si vede skvěle.


Yadwiga, Xamir a jejich čtyři děti

Čokoládový sameček Garry, rezervaceČokoládový sameček Grizzly, zůstává

Galatea, čokoládová - bílá, zůstává

Galatea v červnu 2019


Gruppie, samička, snad též čokoládová, dobarvuje se

Gruppie v červnu - VOLNÁ
 
24. 4. 2019  VRH F14  JADWIGA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET
Jadwiga se narodila již v srpnu 2017, zdálo se, že je možná na první porod již stará. Říká se, že by morčecí samičky měly rodit nejpozději do jednoho roku, kdy ještě mají pružné porodní cesty (chrupavky). Již několikrát jsem ale měla možnost pozorovat, že i starší samičky porodily poprvé zcela bez problémů. A stejně se to podařilo i Jadwize, z čehož jsem měla velkou radost. Snad jediné, čím se trochu lišila odostatních samiček bylo to, že svá miminka úzkostlivě střežila a schovávala je přede mnou. Pečlivě se starala, kojila, prostě vzorná matka.

Krátce po porodu. Má nádherné cvalíky - porodní váhy 112, 113 a 115 g
Jadwiga si miminka úzkostlivě střeží.

Ferdinand Black je již v novém domově.

Fionku si chceme ponechat

A Fantom také zůstane :)

 
7. 3. 2019  VRH E14  TERRY SKINNY VELVET + TABAK SKINNY VELVET
Tak Terry nás napínala hodně dlouho. Se samečkem byly od listopadu tři samičky - Terry a její dvě dcery Ionesca a Imala. Žili si v pohodě pospolu až do ledna, kdy začal být v boxu neklid. Sameček byl nervní, samičky dokonce pokousal, musela jsem ho oddělit. A bylo to v pravou chvíli, Ionesca krátce poté porodila dvě holčičky. Byly v jejím bříšku dobře utajené. Ačkoli normálně nechávám samičkám v poslední fázi březosti soukromí (samostatný box), Ionescu a její miminka jsem nechala pohromadě s tetou i babičkou. K nerudnému samci jsem žádnou ze samiček již nevrátila. To radši žádná miminka než pokousané a vystresované samičky. Jenže po nějakém čase se v boxu u samiček opět strhla mela. Tentokrát se nějak Imala nepohodla se svou maminkou Terry. Šla jsem vyhodnotit situaci a všimla jsem si, že tentokrát nemá náladu jindy klidná Terry. Tak jsem tedy připravila další box, abych ji oddělila - a když jsem ji brala do rukou, bylo mi jasné, že na ty své nálady má nárok. Je březí!! Ale vůbec jsem netušila, kdy by měla rodit. A Terry nás opravdu napínala hodně dlouho. Zatímco Ionesce se miminka narodila již 16. 1., Terry svá miminka přivedla na svět až 7. 3.! Chvíli jsem měla dojem, že je březí i Imala, to se ale nepotvrdilo, ta jen normálně trochu přibrala.
Ale teď již k dlouho očekávanému porodu.
 
Terry si to na samotce docela užívala.

Tady již nedlouho před porodem. Vzhledem k tomu, kolik se na miminka těšilo zájemců, jsem si tentokrát přála, aby jich bylo víc a aby bylo hlavně všechno v pořádku!
Tak úplně se mi sice přání nesplnilo, ale jinak myslím, že i tak je důvod k radosti.

7. 3. 2019 v brzkých ranních hodinách jsem našla v boxu Terry se čtyřmi miminky. Tři miminka se tulila k sobě, jedno leželo opodál s hlavičkou v obalu. Již se mi ho nepodařilo vzkřísit. Krásnému čokoládovému samečkovi již nebylo pomoci. Je to škoda, ale jsem moc ráda, že Terry se po chvíli odpočinku začala o zbývající tři miminka vzorně starat.

Škoda krásného chlapečka, mohl někomu udělat velkou radost, byl zdravý a silný. Možná šel ven koncem pánevním, netuším. Každopádně měl očištěný zadeček, ale hlavičku a přední část těla měl v obalu. Čumáček jsem mu uvolnila já, ale již to nebylo nic platné...

Takže se všem dalším zájemcům o morčátko od nás moc omlouváme, morčátka z tohoto vrhu byla již dlouho předem rezervovaná, na všechny čekatele se ani teď bohužel nedostane..
Jinou viditelně březí samičku zatím nemám, tak teď bude chvíli pauza. Ale třeba nás zase nějaká samička již brzy překvapí...

Edwin, sameček čokoládový, foto 23. 3. 2019, rezervace

Ellinka, samice čokoládová, foto 23. 3. 2019

Ellinka v květnu - bude zřejmě volná pro vážného zájemceEireen, samice čokoládová, zůstane doma, foto 23. 3. 2019
eireen 2.jpg - 188.18 Kb
Eireen v květnu
Z Eireen je pěkná samička
 
4. 2. 2019 VRH D14 ABEBA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET

Toto je foto již týden staré a ani dnes, 1. 2. 2019, se již miminka nenarodí. Abeba je jak nedobytná pokladnice. Tak snad jich nebude moc, nebo nebudou příliš velká. Její sestra Abeba, připuštěná se stejným samcem, porodila již 18. 1. Ale k porodu se již schyluje, porodní cesty se sezačínají rozestupovat. Tak hlavně aby vše dobře dopadlo...

2. 2. 2019 - stále nic....
A když už jsem byla úplně nevyspaná, jak jsem k samičce vstávala i v noci a doufala jsem, že porod nezmeškám, zdálo se mi, že samice snad nikdy neporodí. Počkala si, až mě únava přemůže, usnula jsem na čtyři hodiny - a přišla jsem k hotovému. Bohužel se potvrdila má obava, že tato samička porod sama nezvládne úplně na jedničku s hvězdičkou.

Že se něco nepovedlo si byla vědomá, zdálo se, že mi mrtvé miminko ukazuje. Foto 3. 2. 2018
Tady se již opravdu nedalo nic dělat. Mrtvé mládě byl sameček, 111 g, a ještě v noci vesele kopal mamince v bříšku. Je mi to vždycky moc líto, když se něco nezdaří tak blízko cíle - a zdá se, že i Abeba si uvědomovala, že se něco nepovedlo. Miminko jsem proto honem vyndala z boxu a moc jsem ji chválila za zbylé dva krásné kluky, černého a čokoládového, (105 g a 105 g). A byla jsem samozřejmě ráda, že i Abeba je po porodu čilá a zdravá a chystá se kojit.
Jen mi samozřejmě již "šrotovalo" v hlavě, že musím napsat všem těm z vás, kteří se zatím svého miminka nedočkali, o to víc je mi líto toho krásného černého samečka, který mohl někomu z vás dlouho dělat radost. Silné, krásné miminko... A holčička žádná.. Proto vždycky píšu, že nerada slibuji něco předem, chovatel nikdy neví, jak porod dopadne a co se narodí.
Ale nějak to vymyslím, abych alespoň těm z vás, kteří trpělivě čekáte již dlouho, udělala radost.

Dominik, foto 12. 2. 2019 - zůstává doma

Dominik, foto 23. 3. 2019

Dobby, únor 2019, v novém domově
 
18. 1. 2019  VRH C14  ADINA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET
O dva dny později se rozhodla i Adina, že nezůstane pozadu. I u ní jsem porod předpokládala o něco později, ale v den čištění boxů, prakticky za naší přítomnosti, přivedla zcela samostatně s naprostým přehledem na svět dva černé, silné kluky s PV 134 g a 136 g. Ti hned hledali cecíky - a protože morčecí samička má cecíky pouze dva, hned si je rozebrali a od té doby se jich snad ani nepustili. Rostou jako z vody.

Adina kojí, druhý černý sameček je schovaný za ní.

Clark 28. 1. 2019 - zůstává doma

Calvin 28. 1. 2019 - rezervace

Miminka jsou již předem rezervovaná, ale čekáme ještě na porod třetí březí samičky, Abeby. U té očekáváme miminek více, zak když vše dobře dopadne, dostane se snad na všechny z vás, kteří čekáte.

Poznámka: Všechno nakonec dopadlo trochu jinak.. U Calvina se rezervace prodloužila déle, než bylo plánováno, a nakonec bylo dohodnuto, že ho přenechám další vážné zájemkyni. Již jsem ho oddělila do samostatného boxu, ke Clarkovi jsem přidala miminko z dalšího vrhu.. Už dlouho jsem se ale v chovu nesetkala s takovou sourozeneckou vazbou, jakou si na sebe vytvořili tito dva samečci. Bez sebe najednou oba strádali, doslova. Calvin seděl v rohu a celé dny se nehnul, Clark nového společníka nesnášel, byl na něj zlý. Udělala jsem asi jediné možné - vrátila jsem je k sobě zpátky. Denně mě přesvědčují, že mé rozhodnutí bylo správné. Všem zúčastněným děkuji za pochopení :).

Calvin a Clark opět spolu - foto březen 2019

 
16. 1. 2019  VRH B14  IONESCA SKINNY VELVET + TABAK SKINNY VELVET
První letoěšní vrh je na světě!!! Samička mě trochu překvapila, miminka jsem očekávala o něco později. Samička totiž porodila pouze dvojčátka, takže bříško ještě nebylo tak velké. Vše probíhalo za přítomnosti dalších dvou samiček, sestry a matky rodící samičky. Miminka, dvě holčičky, zůstala se svou maminkou ve společném boxu.

Ionesca se svými dvěma holčičkami - čokoládovou a lila (slate?), PV  102 g a 117 g
Ioneska je v barvě aguti černá/bílá (stříbrná), otec je čokoládový, obě tyto barvy jsou u morčátek poměrně vzácné, proto mám radost, že se vrh povedl. Ionesca se narodila 13. 8. 2017, na svůj první vrh již byla poněkud starší, ale zatím se mi ještě nikdy nestalo, že by samička v tomto věku měla s porodem potíže. Možná je to i tím, že se život skinny morčátek celkově prodlužuje, již to není tak krátkověké plemeno, jako tomu bylo v začátcích chovu. Skinny morčata jsou již hodně prošlechtěná, celkově odolnější, prodlužuje se i jejich reprodukční období. Nebojím se tedy již připustit samičku o trochu starší než jeden rok. Všechny, u kterých jsem to udělala, porodily naprosto ukázkověa bez sebemenšího problému.
Tady u té samičky jsem tak dlouho váhala kvůli jejím zdviženým uším. Ale zase to byla výzva kvůli barvě. Každopádně jsou na světě dvě krásné holčičky, které se již od druhého dne přiživují i z misky.

Brenda, foto 28. 1. 2019 - zůstává doma

Bessie, foto 28. 1. 2019 - již v novém domově
 


Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1310
mod_vvisit_counterVčera2732
mod_vvisit_counterTento týden4042
mod_vvisit_counterMinulý týden15514
mod_vvisit_counterTento měsíc37104
mod_vvisit_counterMinulý měsíc43087
mod_vvisit_counterVše939634

Online (20 minutes ago): 49
Vaše IP: 54.85.162.213
,
Dnes: Čer 18, 2019

Copyright 2009 by MaraXa