Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/

 nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A  a 25.1.2014  v pořadu Hobby naší doby https://www.ceskatelevize.cz/porady/10314241266-hobby-nasi-doby/213562223000039/cast/304475/

1. 10. 2020 Morče divoké v našem chovu také na youtube ve videu Eduarda Nováčka. https://www.youtube.com/watch?v=KgCUd7tDeV8

Červenec 2024 Postupně obnovujeme a doplňujeme novinky v našem chovu. Více v jednotlivých článcích. Případně nám pište na tiefenbock@seznam.cz

Domů SKINNY - odchovy 2019
SKINNY - odchovy 2019
26. 9. 2019  VRH Q14  BELLA SKINNY VELVET + ADDIS SKINNY VELVET
Náš poslední letošní vrh, další prozatím neplánujeme. Bella byla společně s Oreou přidána k samečkovi Addisovi. Zatímco Orea přivedla na svět miminka již v srpnu, Bella si dávala na čas. Je možné, že i přenášela, netuším. Stále se nic nedělo, ale byla žravá achovala se normálně. Proto mi spadl kámen ze srdce, když jsem ve čtvrtek 26. 9. přišla po ránu k boxu, kde Bella v přítmí spokojeně seděla a k ní se tiskla dvě pěkná, velká miminka. Nechtěla jsem ji hned po porodu rušit a brát jí mláďata, tak jsem potlačila zvědavost a nezjišťovala jsem, jaká pohlaví morčátek se narodila. V průběhu dopoledne jsem se šla opět podívat. Vše bylo očištěno, mláďata se drala Belle k cecíkům. Trochu mě již ráno překvapilo, že jsou jen dvě, žádné další ale v boxu neleželo, tak jsem si říkala, že u drobnější samičky zřejmě to břicho velké jen vypadalo. Rozhodla jsem se miminka zvážit. Když jsem je odebírala, všimla jsem si, že Bella má břicho stále nějak velké. Zmáčkla jsem jí břicho na straně otočené ke mně. Bylo měkké, atak jsem šla vážit miminka a říkala jsem si, že slyším trávu růst. Ale přece jen mi to nedalo a nakonec jsem vyzvedla z boxu i Bellu. No a bylo to jasné -nahmatala jsem bohužel ještě jedno mládě v břiše. A bylo tuhé. Porodní cesty se již zatáhly, nebyla šance, že by se ven dostalo přirozenou cestou. Snažila jsem se ho sice v břiše přetočit do porodních cest, ale Bella netlačila, nesnažila se ho vypudit, prostě to nemělo smysl...
Takže prvotní radost nad vydařeným vrhem se rázem změnila v noční můru všech chovatelů - u samičky bylo nutné provést císařský řez. Zažila jsem tuto situaci během naší dlouhé chovatelské praxe třikrát. Dvakrát u našich samiček, jednou jsem pečovala o morče jiné chovatelky.. Vždy to byl horor. Cizí samička byla vyoperovaná komplet i s dělohou. Měsíc jsem ji krmila uměle, zahřívala, byl zázrak, že to nakonec přežila a rozkrmila se. Nebyla to ale skinny samička. U skinny samic jsem to zažila dvakrát. Poprvé to dopadlo tak, že při operaci uhynula všechna mláďata a samička byla sešitá svorkami, že prý se to tak dělá. Trpěla chudinka ještě tři týdny, než to vzdala. Celkově jsem za operaci a následnou péči zaplatila 7,5 tis. Kč. Kdybych věděla, co mě, respektive tu samičku čeká, volila bych eutanázii.. Ne kvůli té nekřesťanské ceně, ale kvůli utrpení toho ubohého zvířete, potažmo mému.... Podruhé samička při císařském řezu sice přišla o miminka, ale sama byla docela čilá. Po pár dnech začala hopkat po boxu, byla radostná, žravá. Byla to mladá, krásná samička, a tak jsem z toho měla radost. Jenže... Začala si vykusovat stehy (i přes usilovnou snahu jí v tom zabránit, se jí to podařilo) a rána se otevřela.. Museli jsme znovu na šití. Byla veselá, skákala ještě i v ordinaci, pískala na mě.. Když se po nějaké době otevřely dveře ordinace a doktor mi sdělil, že morče to bohužel nepřežilo, zůstala jsem jako opařená.. Vždyť byla tak živá, radostná.. Prý právě proto. Nemohl ji uspat, byla moc čilá. Tak přidal sedaci - a srdíčko prý to nevydrželo.. Tehdy to byl opravdu šok, ještě teď je mi toho komunikativního, krásného tvorečka moc líto.. Pro doktora to bylo jen bezcenné morče, moc živé..
Tohle všechno mi prolétlo hlavou, když jsem se dívala na spokojenou Bellinku a její miminka. Chudinka, netuší, co ji čeká. Buď se v ní za čas začne mrtvé mládě rozkládat a nastane celková sepse a úhyn, nebo ji čeká císařský řez a stejně asi uhyne.. Není lepší eutanázie? Ale takhle nemůžete uvažovat, když morče spokojeně kojí a láduje se paprikou..
V první doporučené ordinaci byli moc milí. Po vyšetření ultrazvukem pouze potvrdili mou domněnku. Měla v sobě velké, mrtvé miminko, nebylo možné ho dostat ven normální cestou, jedinou šancí byl buď císařský řez, nebo ji nechat uspat. Ale vzala jsem s sebou i obě zdravá, silná miminka, no a samozřejmě jsem zvolila šanci na život - císařský řez. Ten ale v tomto zařízení nechtěli provést, odeslali nás po telefonické domluvě na kliniku na druhý konec Prahy. Neznali jsme to tam.. Zanechali jsme samičku na operačním sále a ve smluvenou dobu jsme si pro ni přišli.. Měli další případ, moc už s námi nikdo nehovořil, jen jsme si převzali živou a poměrně čilou samičku. Prý máme přijít jedině, pokud by nechtěla jíst. Zaplatili jsme 1940 Kč, v předchozí ordinaci (sono) 218 Kč. Stehy prý vypadnou samy, takže hotovo, vyřízeno...
Ve chvíli, kdy toto píšu, uplynulo již osm dní od porodu a císařského řezu. Samička se chová, jako by žádnou operaci ani nepodstoupila. Pilně kojí, miminka krásně přibývají. Přitom ona sama je spíše drobná, ale síly má, zdá se, dost. Rána se krásně hojí, řez není ani moc velký. Takže určitě záleží na tom, kdo operuje a jak operuje.
Jsem ráda, že snad mohu říci, že náš poslední vrh dopadl šťastně. Chceme teď v chovu udělat pauzu, postarat se o stará morčátka a počet našich morčátek již nezvyšovat. Pozvolna musíme pomýšlet na "morčecí důchod".
Takže pro tuto chvíli představuji naše poslední přírůstky.

Bella po císařském řezu, foto 4. 10. 2019

Bella kojí, foto 4. 10. 2019

Bella s miminky, foto 4. 10. 2019

SAMEČEK

Sameček Quaid, foto 4. 10. 2019, zatím nenabízíme

Quaid zprava, foto 4. 10. 2019

Quaid, foto 11. 10. 2019

SAMIČKA

Quanda, samička, foto 4. 10. 2019Quanda, foto 11. 10. 2019
Pozn. z 11. 10. 2019: Tak toto jsou miminka, jejichž maminka před čtrnácti dny prodělala císařský řez. Přesto se o své dva potomky obětavě stará. Ona dokonce od počátku kojí. Miminka krásně prospívají. Bella sama je sice pohublá, ale je čilá a hodně žravá. Tak snad to všechno zvládneme, v dobrý konec jsem ani nedoufala..
 
31. 8. 2019  VRH P14 OREA SKINNY VELVET + ADDIS SKINNY VELVET
Krásná, velká, silná miminka v čokoládových barvách. Dvě holčičky a kluk. Jedno mládě, samička, nepřežilo, samice neprokousla blánu na čumáčku. Je to škoda, byla nádherná. Ale jinak se moc radujeme ze zdravých morčátek, které maminka již bez problému kojí.
1. mládě

Moc se mi líbí tato samička, pravděpodobně si ji necháme.

Pamina, samička aguti čokoládová/krémová, foto 31. 8. 2019, zůstává doma

Pamira, foto 11. 9. 2019

2. mládě

Patina, samička aguti čokoládová/oranžová, foto 1. 9. 2019, zůstává doma

Patina, foto 11. 9. 2019
3. mládě

Pandur zleva - sameček čokoládový s bílou, foto 31. 8. 2019, pravděpodobně zůstane doma
 
Stejný sameček zprava

Pandur, foto 11. 9. 2019

4. mládě

ŠKoda, byla by to krásná čokoládová samička. Maminka jí nesunda obal z čumáčku a mně se ji již vzkřísit nepodařilo..

 
30. 8. 2019  VRH O14  SLIDA SKINNY VELVET + XAMIR SKINNY VELVET
Ve velkém vedru, ale bez sebemenších potíží, přivedla Slida na svět tři krásná miminka, dvě holčičky (111 g a 115 g) a černého kluka (100 g). Děti hned našly cecíky a zdá se, že vše bude i nadále probíhat bez problémů. Z takového vrhu má chovatel opravdu radost.

Slida po porodu, foto 30. 8. 2019

1. MLÁDĚ

1. O sameček černý, foto 30. 8. 2019, vyčkáváme, možná zůstane domaO černý sameček, foto 11. 9. 2019

A ještě jednou zprava, foto 11. 9. 2019

O černý sameček zprava, foto 17. 9. 2019

2. MLÁDĚ

2. O samička černá - bílá, zůstává doma, foto 30. 8. 2019

O samička, foto 11. 9. 2019

3. MLÁDĚ

3. Olinka samička černá s bílou, foto 30. 8. 2019  REZERVACE

Foto 11. 9. 2019

Stejná samička O, foto 17. 9. 2019
 
23. 8. 2019  VRH N14  LEJLA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET
Porod proběhl v době naší nepřítomnosti. Po mnoha letech jsme naše morčátka opustili na 24 hodin. Měli jsme k tomu velmi vážný důvod, o kterém se tu nechci rozepisovat. Chudinky naše rozmazlené! Mističky byly prázdné, morčátka měla ukřivděné pohledy. A Lejle přibyla tři miminka. Dva černí kluci a holčička, která je také černá, ale na několika prstíkách má trochu bílé. Všichni zdraví, tlačí se k cecíkům. V nejsmutnějším dni mého života alespoň trocha radosti.
Lejla březí
Lejla březí

Lejla s miminky

SAMEČEK 1

1. N samec černý, PV 121 g, foto 30. 8. 2019  ZŮSTÁVÁ DOMA


SAMEČEK 2

2. N samec černý,  PV 83 g, foto 30. 8. 2019  REZERVACE


N černý sameček, foto 11. 9. 2019

SAMIČKA

Nemesis, samice černá s bílou, PV 111 g, zůstává doma - Lejla, její maminka, se s nikým nesnese, a tak jí ponechám miminko, aby nemusela být v boxu sama.

Foto 30. 8. 2019

Nemesis, foto 11. 9. 2019
 
2. 8. 2019  VRH M14  MARISA SKINNY VELVET + XAMIR SKINNY VELVET
Na Marisu přišla její chvilka právě v době, když jsme čistili boxy. Takže jsem u porodu sice téměř byla, ale protože jsem se právě zabývala něčím jiným, nevšimla jsem si, že rodí. Přišla jsem ve chvíli, kdy jedno mládě čistila, druhé právě rodila a třetí jí leželo za zadečkem nevyndané z obalu. Bleskově jsem protrhla jsem obaly na čumáčku tomu, které rodila a tomu, co bylo z obalu nevyndané. Krásnou slate holčičku, 100 g, se mi i přes usilovnou snahu již oživit nepodařilo. Byla nádherná! Taková škoda!

Na svět potom přišlo ještě jedno miminko, kterému jsem také musela protrhnout blánu na čumáčku a kterému samička ani nepřekousla pupeční šňůru. Prostě ne každé samici je ten instinkt dán, některé rodí s jistotou a přehledem, jiné zmatkují. Tato by prostě očistila jen jedno miminko, ostatní by nechala v obalech uhynout.
Podařilo se mi zachránit dva kluky, celkem jsou tři, každý v jiné barvě - asi slate, aguti černá bílá (stříbrňáček) a černý, všichni pěkní. Ještě uvidím, jak se barvy dotvoří.

Škoda krásné samičky, už se mi ji nepodařilo oživit..  Foto 2. 8. 2019
Poznámka z 26. 8. 2019
Chvilku trvalo, než se samička rozkojila, ale nyní již její tři kluci krásně rostou. Samička se též opět zakulatila a krásně prospívá.

SAMEČEK 1

Max, sameček černý, foto 26. 8. 2019, již v novém domově

M černý 30. 8.2019

SAMEČEK 2

Monty, sameček, foto 26. 8. 2019, již v novém domově

Monty 30. 8. 2019

SAMEČEK 3

M, sameček, zdá se, že to bude aguti černá/bílá (stříbrná), foto 26.8.2019

M aguti černá/bílá, foto 30. 8. 2019, zůstane doma
 
24. 7. 2019  VRH L14  ADINA SKINNY VELVET + ORLANDO SKINNY VELVET
Tak nejprve radost, potom opět velký smutek.. Adina porodila dva nádherné černé chlapečky, obříky. Bylo ještě přítmí, a tak jsem ji nechtěla rušit, viděla jsem, že má za zadečkem ještě placenty a části obalů. Přišla jsem tedy o něco později a bylo mi divné, že sedí v opačné části boxu, než ve které zanechala miminka. A ani se nehrne k zelenině, kterou jsem jí donesla. Tak jsem si pořádně rozsvítila - a již bylo jasné, že je zle. Krvavá hmota za zadečkem ještě přibyla - a já jsem viděla, že je to zlé, že samičce vyhřezla celá děloha. Vím, že se nesmí nechat zaschnout, nejlepší je omýt ji ve fyziologickém roztoku a udržovat vlhkou. Jsme teď s morčátky na venkově, s místním veterinářem a jeho rodinou se přátelíme. Okamžitě nám poskytl pomoc, morčátko si ponechal u sebe v ordinaci. Zákrok pod narkózou sice přežila, chvilku to vypadalo i nadějně, ale po dalších 24 hodinách stejně uhynula. Takže jsme v krátké době přišli o dvě mladé, krásné skinny samičky. Tady alespoň zůstala dvě krásná miminka, Ullanka, chudinka, odešla i s miminky.. No prostě se to tak někdy stane i při sebelepší péči, člověk to neovlivní.
Štěstím v neštěstí bylo, že kojící baldwinka s jedním miminkem skinny kluky okamžitě přijala za své a vzorně je kojí spolu se svým chlupáčkem, který se narodil jen o čtyři dny dříve. Jsem jí za to opravdu vděčná.

Krásní černí kluci, kterých se ujala kojící baldwinka. Foto 24. 7. 2019
Pozn. z 26. 8. 2019 Oba kluci jsou již v novém domově.
 
19. 7. 2019 VRH K14  MAGNOLIA SKINNY VELVET + XAMIR SKINNY VELVET
Lila samička Magnoliaa čokoládový sameček Xamir přivedli nasvět tři miminka, dva kluky (PV 114 g a 98 g) a holčičku (PV 85 g). Všichni na počátku trochu pohubli, protože samičce se nějak nechtělo kojit a od miminek odbíhala. Ale pomohlo přestěhování do menšího boxu a změna místa. Nyní je již vše v naprostém pořádku a miminka pěkně přibývají.

Miminka z vrhu K
Čekala jsem, že z tohoto vrhu budou miminka spíše černá, ale zdá se mi, že jsou všichni sable. Ještě jim dáme trochu času :).

Kissie, samička, již v novém domově

SAMEČEK 1


Keith sameček zleva a zprava, barva sable, foto 30. 8. 2019  REZERVACE

Keith

Keith 11. 9. 2019

Keith 11. 9. 2019

Keith 11. 9. 2019

SAMEČEK 2

K sameček, barva ještě nejistá. Foto 30. 8. 2019 Již v novém domově.


Kluci K spolu


 
9. 6. 2019  VRH J14  ULLANKA SKINNY VELVET + MORISSON SKINNY VELVET
Tak tady se to opravdu nepovedlo. Do poslední chvíle byla samička čilá, zdravá, žravá. Ještě v pozdních večerních hodinách 8. 6. Krásná, silná Ullanka...
Jenže ráno jsem ji našla chladnoucí a malátnou, matnou. Netlačila, k porodu vůbec nedošlo. Věděla jsem, že je zle. Zabalila jsem ji do ručníku (při manipulaci z ní vytekla trocha krve), naložili jsme ji do auta a spěchali jsme na veterinu. Ani jsme ji živou nedovezli, uhynula cestou... Veterinář říkal, že přenášela.. Šokovalo mě, jak rychle to šlo, on ale říkal, že se to může stát takto naráz. Nevím, byla to taková radostná samička, do poslední chvíle plná života. S tím se člověk i po tolika letech chovu smiřuje těžko..
Takže i když se tento vrh vlastně vůbec neuskutečnil, zmiňuji ho tady. Už z úcty k Ullance...


Tak tady již Ullance vůbec není dobře, takto smutnou jsem ji našla v boxu v koutku...  Ráno 9. 6.2019  A to mě ještě 8. 6. večer vyhlížela na zadních a s chutí se pustila do zeleniny. Je nám to moc líto.
 
1. 6. 2019  VRH I14  FRANCISCA SKINNY VELVET + OUTLOŇ Z RAMBÍKOVA SNU
Francisca mě před porodem děsila. Kynula a kynula a já jsem se upřímně děsila, kolik těch miminek bude.

Ve skutečnosti to bylo neskutečné..
Francisca je ale naprosto úžasná samička - porodu jsem byla přítomna a ona vše zvládla s naprostým přehledem úplně sama. Porodila nejprve jedno mládě, samičku 136 g, kterou dlouho čistila a obstarávala. Teprve potom přivedla na svět další mládě a stejným postupem ještě další dvě.
Výsledný stav: čtyři krásné, velké holčičky s PV 136 g, 109 g, 121 g, 97 g (celkem 463 g + placenty atd..)!!!

Francisca je naprosto spokojená, foto 1. 6. 2019

Samička Idefia černá s bílou,PV 136 g, ještě se rozhodujeme

Idefia v srpnu 2019

Samička Ianine bílá s černou, PV 97 g - již v novém domově

Ianine v srpnu 2019

Ianine zprava, srpen 2019

Ianine zezadu


Samička Inetta, černá s červenou, PV 121 g, již v novém domově

Inetta v srpnu 2019

Samička Ignatia, černá - červená, PV 109 g

Ignatia v červenci 2019

Ignatia v srpnu 2019


Některé z těchto holčiček budou volné. Jsou to velká, silná miminka, čekáme ještě,až trochu vyrostou, abychom se mohli definitivně rozhodnout. A vzhledem k tomu, že březí je ještě jedna samička, chceme počkat. Všechny si ale bohužel ponechat nemůžeme :))).
Pozn. z 26. 8. 2019 Pokud někdo hledáte samičku, do chovu či jako mazlíčka, napište nám.

 
23. 5. 2019  VRH CH 14  ABEBA SKINNY VELVET + MORISSON SKINNY VELVET
Zkušená matka Abeba nezklamala ani tentokrát. Trochu přenášela, a tak jsem ji v posledních dnech stále chodila kontrolovat. Moc se jí to nelíbilo, dávala to najevo. Ten den, co rodila, jsem byla v jednom kole, ale přece jen jsem k porodu přišla. A právě včas. Jedno miminko nebylo rozbalené, respektive obal byl protržený na ramínku, ale přes čumáček a tlamičku byl přilepený. Chvilku to vypadalo beznadějně, ale třepala jsem mládětem a bouchala ho přes zádíčka, až se nadechlo. Šla z něj voda, tak jsem vysušila dýchací cesty a po chvíli již bylo vše v pořádku a černý sameček se zařadil mezi své další tři sourozence.


Charter, černý sameček, PV 105 g

Charter - černý sameček v červnu 2019 - již v novém domově

Chagal, sable sameček, PV 80 g

Hezoučký CHagal, sameček, o kterém jsme si zpočátku mysleli, že je čokoládový, již v novém domově


Christian sameček červený s bílou (na zadních nožičkách), PV 90 g

Christian sameček v červnu, již v novém domově

Chaluha samička sable, PV 96 g

Chaluha - samička sable v červnu 2019, zůstává

 
10. 5. 2019 VRH H14 TIMEA SKINNY VELVET  + ORLANDO SKINNY VELVET
Pro obě morčátka premiéra. Byli spolu již hodně dlouho, počkali si na jaro. No a nakonec byla samička širší než delší.


Porod zvládla skvěle, ale jedno miminko, krásnou černou holčičku (118 g), nevyndala z obalu. Tři zbývající miminka (110, 103 a 107 g) prospívají
báječně.

Timea s miminky v červnu 2019
Sameček Harley možná bude po tatínkovi himalájec. To se ještě uvidí.

Krásné miminko Hawkins je čokoládový sameček.

Hawkins v červnu, rezervace - již v novém domově
Krásná je i jejich sestřička Haidi, černá s bílou nožičkou.
Haidi v červnu 2019
Haidi zprava. Pěkné, silné mládě.
 
3. 5. 2019 VRH G14 YSONA SKINNY VELVET + XAMIR SKINNY VELVET
Mladičká Ysona se s nikým nesnesla. Byla tak protivná, že jsem ji odložila k mladému samečkovi Xamirovi. To začala být miloučká, protože si s Xamirem hned padli do oka.Miminka přišla možná až příliš brzy, ale temperamentní Ysona vše zvládla naprosto skvěle. Bez sebemenší chybičky porodila čtyři miminka, dva kluky (99 g a 101 g) a dvě holčičky (87 g a 75 g). Vše je v naprostém pořádku, celý vrh si vede skvěle.


Yadwiga, Xamir a jejich čtyři děti

Čokoládový sameček Garry, rezervace, již v novém domověČokoládový sameček Grizzly, zůstává

Galatea, čokoládová - bílá, zůstává

Galatea v červnu 2019


Gruppie, samička, snad též čokoládová, dobarvuje se

Gruppie v červnu - již v novém domově
 
24. 4. 2019  VRH F14  JADWIGA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET
Jadwiga se narodila již v srpnu 2017, zdálo se, že je možná na první porod již stará. Říká se, že by morčecí samičky měly rodit nejpozději do jednoho roku, kdy ještě mají pružné porodní cesty (chrupavky). Již několikrát jsem ale měla možnost pozorovat, že i starší samičky porodily poprvé zcela bez problémů. A stejně se to podařilo i Jadwize, z čehož jsem měla velkou radost. Snad jediné, čím se trochu lišila odostatních samiček bylo to, že svá miminka úzkostlivě střežila a schovávala je přede mnou. Pečlivě se starala, kojila, prostě vzorná matka.

Krátce po porodu. Má nádherné cvalíky - porodní váhy 112, 113 a 115 g
Jadwiga si miminka úzkostlivě střeží.

Ferdinand Black je již v novém domově.

Fionku si chceme ponechat

A Fantom také zůstane :)

 
7. 3. 2019  VRH E14  TERRY SKINNY VELVET + TABAK SKINNY VELVET
Tak Terry nás napínala hodně dlouho. Se samečkem byly od listopadu tři samičky - Terry a její dvě dcery Ionesca a Imala. Žili si v pohodě pospolu až do ledna, kdy začal být v boxu neklid. Sameček byl nervní, samičky dokonce pokousal, musela jsem ho oddělit. A bylo to v pravou chvíli, Ionesca krátce poté porodila dvě holčičky. Byly v jejím bříšku dobře utajené. Ačkoli normálně nechávám samičkám v poslední fázi březosti soukromí (samostatný box), Ionescu a její miminka jsem nechala pohromadě s tetou i babičkou. K nerudnému samci jsem žádnou ze samiček již nevrátila. To radši žádná miminka než pokousané a vystresované samičky. Jenže po nějakém čase se v boxu u samiček opět strhla mela. Tentokrát se nějak Imala nepohodla se svou maminkou Terry. Šla jsem vyhodnotit situaci a všimla jsem si, že tentokrát nemá náladu jindy klidná Terry. Tak jsem tedy připravila další box, abych ji oddělila - a když jsem ji brala do rukou, bylo mi jasné, že na ty své nálady má nárok. Je březí!! Ale vůbec jsem netušila, kdy by měla rodit. A Terry nás opravdu napínala hodně dlouho. Zatímco Ionesce se miminka narodila již 16. 1., Terry svá miminka přivedla na svět až 7. 3.! Chvíli jsem měla dojem, že je březí i Imala, to se ale nepotvrdilo, ta jen normálně trochu přibrala.
Ale teď již k dlouho očekávanému porodu.
 
Terry si to na samotce docela užívala.

Tady již nedlouho před porodem. Vzhledem k tomu, kolik se na miminka těšilo zájemců, jsem si tentokrát přála, aby jich bylo víc a aby bylo hlavně všechno v pořádku!
Tak úplně se mi sice přání nesplnilo, ale jinak myslím, že i tak je důvod k radosti.

7. 3. 2019 v brzkých ranních hodinách jsem našla v boxu Terry se čtyřmi miminky. Tři miminka se tulila k sobě, jedno leželo opodál s hlavičkou v obalu. Již se mi ho nepodařilo vzkřísit. Krásnému čokoládovému samečkovi již nebylo pomoci. Je to škoda, ale jsem moc ráda, že Terry se po chvíli odpočinku začala o zbývající tři miminka vzorně starat.

Škoda krásného chlapečka, mohl někomu udělat velkou radost, byl zdravý a silný. Možná šel ven koncem pánevním, netuším. Každopádně měl očištěný zadeček, ale hlavičku a přední část těla měl v obalu. Čumáček jsem mu uvolnila já, ale již to nebylo nic platné...

Takže se všem dalším zájemcům o morčátko od nás moc omlouváme, morčátka z tohoto vrhu byla již dlouho předem rezervovaná, na všechny čekatele se ani teď bohužel nedostane..
Jinou viditelně březí samičku zatím nemám, tak teď bude chvíli pauza. Ale třeba nás zase nějaká samička již brzy překvapí...

Edwin, sameček čokoládový, foto 23. 3. 2019, rezervace, již v novém domově

Ellinka, samice čokoládová, foto 23. 3. 2019

Ellinka v květnu - bude zřejmě volná pro vážného zájemceEireen, samice čokoládová, zůstane doma, foto 23. 3. 2019
eireen 2.jpg - 188.18 Kb
Eireen v květnu
Z Eireen je pěkná samička
 
4. 2. 2019 VRH D14 ABEBA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET

Toto je foto již týden staré a ani dnes, 1. 2. 2019, se již miminka nenarodí. Abeba je jak nedobytná pokladnice. Tak snad jich nebude moc, nebo nebudou příliš velká. Její sestra Abeba, připuštěná se stejným samcem, porodila již 18. 1. Ale k porodu se již schyluje, porodní cesty se sezačínají rozestupovat. Tak hlavně aby vše dobře dopadlo...

2. 2. 2019 - stále nic....
A když už jsem byla úplně nevyspaná, jak jsem k samičce vstávala i v noci a doufala jsem, že porod nezmeškám, zdálo se mi, že samice snad nikdy neporodí. Počkala si, až mě únava přemůže, usnula jsem na čtyři hodiny - a přišla jsem k hotovému. Bohužel se potvrdila má obava, že tato samička porod sama nezvládne úplně na jedničku s hvězdičkou.

Že se něco nepovedlo si byla vědomá, zdálo se, že mi mrtvé miminko ukazuje. Foto 3. 2. 2018
Tady se již opravdu nedalo nic dělat. Mrtvé mládě byl sameček, 111 g, a ještě v noci vesele kopal mamince v bříšku. Je mi to vždycky moc líto, když se něco nezdaří tak blízko cíle - a zdá se, že i Abeba si uvědomovala, že se něco nepovedlo. Miminko jsem proto honem vyndala z boxu a moc jsem ji chválila za zbylé dva krásné kluky, černého a čokoládového, (105 g a 105 g). A byla jsem samozřejmě ráda, že i Abeba je po porodu čilá a zdravá a chystá se kojit.
Jen mi samozřejmě již "šrotovalo" v hlavě, že musím napsat všem těm z vás, kteří se zatím svého miminka nedočkali, o to víc je mi líto toho krásného černého samečka, který mohl někomu z vás dlouho dělat radost. Silné, krásné miminko... A holčička žádná.. Proto vždycky píšu, že nerada slibuji něco předem, chovatel nikdy neví, jak porod dopadne a co se narodí.
Ale nějak to vymyslím, abych alespoň těm z vás, kteří trpělivě čekáte již dlouho, udělala radost.

Dominik, foto 12. 2. 2019 - zůstává doma

Dominik, foto 23. 3. 2019

Dobby, únor 2019, v novém domově
 
18. 1. 2019  VRH C14  ADINA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET
O dva dny později se rozhodla i Adina, že nezůstane pozadu. I u ní jsem porod předpokládala o něco později, ale v den čištění boxů, prakticky za naší přítomnosti, přivedla zcela samostatně s naprostým přehledem na svět dva černé, silné kluky s PV 134 g a 136 g. Ti hned hledali cecíky - a protože morčecí samička má cecíky pouze dva, hned si je rozebrali a od té doby se jich snad ani nepustili. Rostou jako z vody.

Adina kojí, druhý černý sameček je schovaný za ní.

Clark 28. 1. 2019 - zůstává doma

Calvin 28. 1. 2019 - rezervace, nevyzvednut - oba bratříčci jsou ale na sobě natolik závislí, že jsme je ponechali spolu (viz foto níže)

Miminka jsou již předem rezervovaná, ale čekáme ještě na porod třetí březí samičky, Abeby. U té očekáváme miminek více, zak když vše dobře dopadne, dostane se snad na všechny z vás, kteří čekáte.

Poznámka: Všechno nakonec dopadlo trochu jinak.. U Calvina se rezervace prodloužila déle, než bylo plánováno, a nakonec bylo dohodnuto, že ho přenechám další vážné zájemkyni. Již jsem ho oddělila do samostatného boxu, ke Clarkovi jsem přidala miminko z dalšího vrhu.. Už dlouho jsem se ale v chovu nesetkala s takovou sourozeneckou vazbou, jakou si na sebe vytvořili tito dva samečci. Bez sebe najednou oba strádali, doslova. Calvin seděl v rohu a celé dny se nehnul, Clark nového společníka nesnášel, byl na něj zlý. Udělala jsem asi jediné možné - vrátila jsem je k sobě zpátky. Denně mě přesvědčují, že mé rozhodnutí bylo správné. Všem zúčastněným děkuji za pochopení :).

Calvin a Clark opět spolu - foto březen 2019
A přátelství jim takto drží stále - pozn. ze srpna 2019)

 
16. 1. 2019  VRH B14  IONESCA SKINNY VELVET + TABAK SKINNY VELVET
První letoěšní vrh je na světě!!! Samička mě trochu překvapila, miminka jsem očekávala o něco později. Samička totiž porodila pouze dvojčátka, takže bříško ještě nebylo tak velké. Vše probíhalo za přítomnosti dalších dvou samiček, sestry a matky rodící samičky. Miminka, dvě holčičky, zůstala se svou maminkou ve společném boxu.

Ionesca se svými dvěma holčičkami - čokoládovou a lila (slate?), PV  102 g a 117 g
Ioneska je v barvě aguti černá/bílá (stříbrná), otec je čokoládový, obě tyto barvy jsou u morčátek poměrně vzácné, proto mám radost, že se vrh povedl. Ionesca se narodila 13. 8. 2017, na svůj první vrh již byla poněkud starší, ale zatím se mi ještě nikdy nestalo, že by samička v tomto věku měla s porodem potíže. Možná je to i tím, že se život skinny morčátek celkově prodlužuje, již to není tak krátkověké plemeno, jako tomu bylo v začátcích chovu. Skinny morčata jsou již hodně prošlechtěná, celkově odolnější, prodlužuje se i jejich reprodukční období. Nebojím se tedy již připustit samičku o trochu starší než jeden rok. Všechny, u kterých jsem to udělala, porodily naprosto ukázkověa bez sebemenšího problému.
Tady u té samičky jsem tak dlouho váhala kvůli jejím zdviženým uším. Ale zase to byla výzva kvůli barvě. Každopádně jsou na světě dvě krásné holčičky, které se již od druhého dne přiživují i z misky.

Brenda, foto 28. 1. 2019 - zůstává doma

Bessie, foto 28. 1. 2019 - již v novém domově
 


Nabízíme

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes290
mod_vvisit_counterVčera4236
mod_vvisit_counterTento týden4526
mod_vvisit_counterMinulý týden35480
mod_vvisit_counterTento měsíc221851
mod_vvisit_counterMinulý měsíc935246
mod_vvisit_counterVše3957914

Online (20 minutes ago): 231
Vaše IP: 100.26.176.111
,
Dnes: Čec 22, 2024

Copyright 2009 by MaraXa